H

N

K

B

o

r

o

v

o

Naslovna
HNK Borovo
Rezultati
Borovo naselje
Nogomet
       Nogomet u Hrvatskoj
           Grbovi klubova
       Utakmice reprezentacije
       Popis igrača
       Popis strijelaca
       Popis izbornika
Memorijal Blago Zadro

Nogometni izrazi

Akcija,
smišljeno ili spontano izveden čin, individualno ili grupno izvedeno djelovanje igrača u okviru određenog sustava igre.

Amblem,
znak, grb, simbol, oznaka pripadnosti nekom klubu, športskoj organizaciji ili nacionalnoj reprezentaciji. Amblem je izvezen ili tiskan na tkanini odnosno prikladnom materijalu, a nosi se na dresu, majici, trenirci, te kao ukras na odjeći, kravati, kapi i sl.

Amortizacija lopte,
postupno smirivanje lopte; popularni naziv 'štopanje'. Izvodi se dijelom tijela (nogom, natkoljenicom, prsima, glavom i sl.) tako da lopta ostane u posjedu odnosno pod kontrolom igrača. Izvodi se po zemlji ili u zraku, sinkroniziranim približavanjem dijelova tijela ususret lopti, mekim dodirom lopte i povlačenjem dijela tijela unatrag.

Aut,
(engl. out)
1. Uobičajeni izraz za uzdužne crte igrališta te za prostor izvan granične uzdužne crte igrališta.
2. Prijekid igre kad cijela lopta prijeđe uzdužnu crtu igrališta, bilo po tlu ili zrakom, a nakon čega se lopta ubacuje u igru s mjesta gdje je prešla uzdužnu crtu, protiv momčadi igrača koji je posljednji dirnuo loptu.

Autogol,
pogodak postignut u vlastita vrata. Autogol je nenamjerno (nogom, glavom, rukom ili drugim dijelom tijela) ubačena lopta u vlastita vrata, što donosi pogodak protivničkoj momčadi.

Biranje strana,
odvija se na središtu igrališta u prisutnosti sudca i obaju kapetana momčadi. U pravilu sudac baca novčić, a momčad koja dobije ždrijeb odlučuje koja će vrata napadati u prvom poluvrjemenu utakmice, a druga momčad izvodi početni udarac. U drugom poluvrjemenu nakon promjene strana početni udarac izvodi momčad koja je dobila ždrijeb.

Bočni igrač,
u suvremenim sustavima igre igrač koji u obrani obavlja ulogu bivšega lijevog ili desnog braniča, a u napadu obavlja ulogu nekadašnjega lijevoga ili desnoga krilnog napadača. Najtipičniji je bočni igrač u sustavu igre 1–3–5–2, gdje u srednjoj liniji djeluje lijevi bočni igrač, lijevi vezni igrač, srednji vezni igrač, desni vezni igrač i desni bočni igrač.

Bodovanje,
sustav dodjeljivanja bodova koji određuje redoslijed natjecanja. Obično se suparnici međusobno susreću u utakmicama istog ranga dvostrukim bod-sustavom. Redoslijed parova u pojedinim kolima određuje se na osnovi ždrijebanih brojeva i Bergerovih tablica, a redoslijed momčadi dobiva se prema broju osvojenih bodova. Momčad za pobjedu dobiva tri boda, a kod neriješenoga ishoda svaka momčad osvaja po jedan bod. Momčad koja izgubi utakmicu ne osvaja nijedan bod. Na kraju natjecanja utvrđuje se konačni poredak momčadi prema ukupno osvojenom broju bodova. Takav sustav bodovanja primjenjuje se od 1995. godine, a dotad se za pobjedu dobivalo dva boda, a za neriješen ishod jedan bod.

Boksanje lopte,
tehnički element igre, odbijanje lopte šakama, primjenjuje ga vratar u kaznenom prostoru. Boksanje lopte može se izvoditi dvjema šakama ili jednom šakom i pretežno u skoku.

Branič, (bek)
igrač zadnje linije obrane u kojoj se mogu nalaziti 3, 4 ili 5 igrača. Npr. u sustavu 1–4–4–2 djeluju u zadnjoj liniji: lijevi branič, lijevi središnji branič, desni središnji branič i desni branič. U suvremenoj igri braniči se u fazi napada često transformiraju u vezne igrače i napadače. U prijašnjim sustavima igre branič se nazivao i bekom (engl. back).

Brazilski sustav,
sustav igre koji se pojavio na SP-u u Švicarskoj 1954. godine, a primjenjivale su ga južnoameričke momčadi, osobito reprezentacija Brazila. Osnovni raspored igrača je u formaciji 1–4–2–4; četiri braniča isprijed vratara djelovala su zonski, dva pomagača nalazila su se u sredini igrališta, a isprijed njih bila su četiri napadača. Jedan od napadača povlačio se i pomagao pomagačima. Najčešće su se koristila duga dijagonalna dodavanja napadačima i napad po krilnim pozicijama.

Brisovnica,
potvrda kojom nadležno tijelo županijskoga nogometnog saveza za registraciju klubova i igrača potvrđuje da je nekom igraču, na osnovi valjane dokumentacije kluba (ispisnica, raskid ugovora, rješenje arbitraže HNS-a), prestalo članstvo u njegovu dosadašnjem klubu i da je brisan iz registra članova dotičnoga županijskoga nogometnog saveza. Na osnovi izdane brisovnice igrač nema smetnji pri registraciji za klub u drugome županijskom nogometnom savezu ili inozemstvu. Za prijelaz igrača iz kluba u klub istoga županijskoga nogometnog saveza nije potrebna brisovnica.

Brojevi na dresovima,
brojevi koje igrači nose na poleđini svojih dresova za trajanja utakmice i koji se moraju slagati s brojevima na popisu igrača u zapisniku utakmice. Moraju biti vidljivi, veličine 20x30x5 cm. Ako su majice igrača prugaste ili šarene, brojevi moraju biti na jednobojnoj podlozi. U pravilu je propozicijama natjecanja predviđeno da brojevi na dresovima budu od 1 do 30.

B selekcija,
izabrana vrsta koju ne čine najkvalitetniji igrači. Često je sastavljena od igrača najkvalitetnije nacionalne lige u nedostatku mogućnosti okupljanja najboljih igrača. Najčešće predstavlja nacionalnu reprezentaciju u prijateljskim i trening utakmicama.

Bunker
(engl.), naziv za vrstu zonske obrane momčadi koja se uglavnom brani. U fazi obrane braniči i pomagači, pa i dio napadača, povlače se u obrambenu formaciju u prostor od 20–30 m ispred vlastitih vrata. Tako zgusnuta obrana (7–8 igrača u zoni) onemogućuje djelovanje protivničkim napadačima, ali istodobno smanjuje mogućnost vlastitoga napada.

Centar,
(lat.), sredina igrališta odakle počinje igra. Nalazi se točno na polovici središnje crte nogometnoga igrališta i oko njega je označen središnji krug polumjera 9.15 m, odn. 10 jarda, a na igralištu za mali nogomet označen je oko centra središnji krug polumjera 3 m.

Centarfor (vođa navale)
(engl. centre forward), srednji napadač, igrač u sredini navalnoga reda kojemu je osnovni zadatak postizati pogotke. Najtipičniji centarfor djelovao je u sustavima WM i 1–4–3–3. I danas najizbočenijega igrača u sredini terena mnogi zovu centarforom, no to nije isti tip igrača.

Centarhalf
(engl.), zadnji središnji igrač obrane. Najtipičniji centarhalf igrao je u WW-sustavu (lijevi half, centarhalf, desni half) i WM-sustavu gdje su u zadnjoj liniji igrali lijevi bek, centarhalf i desni bek. I danas je za zadnjega obrambenog igrača u uporabi naziv centarhalf iako je primjereniji naziv korektor obrane.

Centaršut,
ubacivanje lopte s bočne pozicije terena u zonu udarca na vrata u završnici napada. Lopta se može uputiti po podlozi i zrakom, dijagonalno naprijed paralelno s položajem suigrača i dijagonalno unatrag. U suvremenoj igri najviše se koriste paralelni ubačaji s efeom.

Crveni karton,
znak kojim sudac jasno i vidljivo upozorava da je iz igre isključio nekog igrača. Osim crvenim kartonom, sudac može od trenutka kad uđe u igralište (pod tim pojmom razumijevaju se teren za igru, svlačionice i druge prostorije u krugu igrališta), ovisno o težini prekršaja (nešportsko ponašanje, vrijeđanje ili sl.), zabraniti igraču koji je prekršaj počinio sudjelovanje u igri. Sudac može pokazati crveni karton odnosno odstraniti sa službene klupe svaku osobu koja učini teži prekršaj.

Čistač,(libero),
zadnji obrambeni igrač koji djeluje kao korektor obrane. Obrana sa čistačem je kombinirana obrana gdje čistač igra zonski, a ostali igrači čovjek na čovjeka. Postoji nekoliko vrsta čistača kao što su klasični čistač koji je stalno iza zadnje linije obrane, i moderni čistač, koji ulazi u zadnju liniju obrane a u fazi napada često se pretvara u veznog igrača. Čistača u nekim europskim zemljama nazivaju liberom.

Čisto vrijeme,
vrijeme dok je lopta u igri. Mjeri se samo u malom nogometu, gdje je pravilima određeno trajanje utakmice 2x20 minuta. Sat (kronometar) kojim se mjeri vrijeme trajanja igre zaustavlja se pri svakom prijekidu igre i pušta u pogon nakon svakog nastavka igre. Osoba koja rukuje satom zove se mjeritelj vrjemena.

Derbi,
(engl.), važna i odlučujuća športska utakmica za koju vlada osobito zanimanje. Derbi je susret najboljih momčadi, odnosno susret gradskih ili lokalnih suparnika. Takvi nastupi momčadi zbog tradicionalnoga suparništva privlače posebno zanimanje gledatelja (npr. susreti River Plate i Boca Juniorsa u Argentini, Milana i Intera u Italiji, Manchester Utd.-a i Manchester City-ja u Engleskoj, Crvene zvezde i Partizana u Srbiji, Olympiakosa i Panathinaikosa u Grčkoj, Fenerbahčea i Galatasaraya u Turskoj, Rela Madrida i Barcelone u Španjolskoj, Celtica i Rangersa u Škotskoj ili Dinama i Hajduka u Hrvatskoj i dr.). Pojam je preuzet iz konjičkoga športa, a izvorno je bio naziv jedne od najpoznatijih utrka koja se održava na hipodromu Epson Downs u engl. grofoviji Surrey. Datira iz 1780. godine, a nazvana je prema inicijatoru, 12. po redu grofu Derbyju.

Dijagonala,
(grč.), kosi smjer upućivanja lopti pri dodavanju ili centaršutu, kao i pravac postavljanja i kretanja igrača bez lopte u cilju otkrivanja. Također, naziv za loptu koja je upućena u takvu smjeru.

Disciplinska kazna,
sankcija ili mjera koju izriče nadležno tijelo (disciplinska komisija, disciplinski stegovni povjerenik) zbog povrede pravila nogometne igre i šport. ponašanja, zbog rušenja discipline na bilo koji način ili narušavanja ugleda nogometa. Disciplinske kazne jesu: ukor, novčana kazna, zabrana igranja na određeno vrijeme, zabrana igranja određenoga broja utakmica, isključenje iz kluba, isključenje iz nogometne organizacije, smjenjivanje s funkcije, zabrana igranja utakmica na određenom igralištu ili području, oduzimanje bodova, negativni bodovi, vraćanje u niži stupanj natjecanja. Disciplinska kazna može se izreći: osnovnim nogometnim i stručnim organizacijama, klubovima, udrugama, savezima, te drugim njihovim organizacijama i tijelima, igračima, igračicama, sucima, trenerima i ostalim športsim djelatnicima.

Disciplinski prekršaj,
povreda pravila nogometne igre prije, za vrijeme i po završetku natjecanja odn. utakmice, te povreda odn. kršenje kodeksa o ponašanju svih sudionika i djelatnika u nogometnoj organizaciji. Tko namjerno ili iz nehata učini disciplinski prekršaj utvrđen Disciplinskim pravilnikom HNS-a i drugim propisima HNS-a, bit će kažnjen po odredbama Disciplinskog pravilnika HNS-a. Prekršitelj iz nehata može biti blaže kažnjen. Prekršaji u pokušaju kažnjavaju se kaznom propisanom za prekršaje, a mogu se i blaže kazniti. Nepoznavanje Statuta, pravilnika i ostalih propisa HNS-a ne oslobađa odgovornosti prekršitelja, ali može utjecati na njegovo blaže kažnjavanje, ako je nepoznavanje opravdano.

Diskvalifikacija,
(lat.), oduzimanje prava nastupa ili sudjelovanja na natjecanjima zbog prekršaja pravila natjecanja ili disciplinskoga pravilnika. U težim slučajevima može se izreći i doživotna diskvalifikacija (u pravilu za pojedince). Diskvalifikacija podrazumijeva poništenje postignutoga plasmana ili rezultata, zabranu daljnjega natjecanja, odn. zabranu odigravanja utakmica kraće ili duže vrijeme za jedno ili više natjecanja.

Doigravanje,
također i play-off (engl.), dodatni dio natjecanja za momčadi koje su završile prvi dio natjecanja u gornjoj polovici tablice te se međusobno bore za prvaka. Propozicijama je predviđeno kako se nastavlja natjecanje nakon prvoga dijela (prenose li se svi bodovi, gol-razlika, startni brojevi za drugi dio natjecanja itd.).

Doping,
(engl.), podizanje psihotjelesnih sposobnosti natjecatelja i odgađanje pojave umora unošenjem u organizam farmakoloških sredstava ili fizioloških supstancija u neprirodnim količinama. Najstrože je zabranjen kao postupak kojim se na neprirodan i nešportski način povećava učinak natjecatelja. Doping ugrožava zdravlje natjecatelja, a njegova primjena dovela je do smrti mnogih športaša. Ako športaš uzima na natjecanju lijekove koji sadrže tvari s popisa zabranjenih dopinških sredstava, liječnik športaša dužan je obavijestiti rukovodstvo natjecanja najkasnije 24 sata prije nastupa.

Dopinška kontrola,
provjera uzimanja stimulativnih sredstava. Provodi se u mnogim športskim granama na domaćim i međunar. športskim natjecanjima (naročito OI, SP, EP). Kod ekipnih športova ždrijebom se odaberu pojedinci za prijegled. U pravilu se analizira mokraća; igrač je dužan dati uzorak na prijegled, u protivnom se automatski diskvalificira. Uzorak mokraće sprema se u tri posude koje su zapečaćene u prisutnosti športaša i šport. liječnika momčadi. Dopinšku kontrolu provodi licencirani liječnik međunar. ili nacionalne institucije (npr. UEFA ili HOO). Ako je nalaz pozitivan, vrši se ponovni kontrolni prijegled u nekom drugom laboratoriju, a treći se uzorak šalje na superkontrolu u neki međunarodno priznati laboratorij. Nalaz tog prijegleda konačan je.

Dres,
(engl.), majica, gornji dio odjeće športaša. Kroj, način izrade, a pogotovo vrsta materijala dresa, razlikuju se s obzirom na granu športa kojoj su namijenjeni. Nogometaši rabe zatvorenije dresove s kratkim ili dugim rukavima.

Dribling,
(engl. dribbling), varka loptom, tehničko-taktički element igre pri čemu se igrač u posjedu lopte u neposrednom duelu nastoji osloboditi protivnika. Driblinge u nogometu moguće je podijeliti prema položaju protivnika (ovisno je li protivnik sučelice, bočno ili iza leđa) ili prema dijelu stopala kojim se izvodi (unutarnjom ili vanjskom stranom stopala, »đonom«, petom itd.).

Dubinska lopta,
lopta dodana pred napadače u slobodan prostor iza obrambenoga reda. Ta dodavanja primjenjuju se u fazi napada s ciljem da napadač izravno ugrozi vrata ili izvede centaršut na suigrača. Upućuje se po podlozi ili zrakom, često pri izvođenju protunapada.

Duel,
(lat.), borba dvojice igrača za loptu. Pobjeđuje okretniji, snažniji i brži igrač. Česti su u igri čovjek na čovjeka te u situacijama velike koncentracije igrača, primjerice kod prijekida igre.

Dupli pas,
dvostruko dodavanje lopte; tehničko-taktički element igre. Dodavanje lopte između dvojice suigrača od kojih jedan nakon prvoga dodavanja brzo mijenja mjesto s namjerom oslobađanja od protivnika. Drugi igrač loptu bez zadržavanja dodaje u prazan prostor gdje utrčava prvi igrač i ponovno preuzima loptu. Dupli pas može se izvoditi u omjeru igrača 2:1 ili 2:2.

Đon,
(tur.), prekršaj koji se dosuđuje kad igrač u borbi s protivnikom previsoko digne nogu (vidljiv postane potplat – »đon«). Kažnjava se kao opasna igra.

Fair play,
(engl.), poštena, časna igra; širokogrudan i velikodušan postupak; poštovanje tuđih interesa i ravnopravnosti. Fair play, skup je nepisanih etičkih normi u ponašanju športaša.

Felš, efe,
(franc. effet), udarac po lopti pri kojem ona dobiva rotaciju (lijevu, desnu, naprijed, natrag). Tako upućene lopte još se zovu i rezane ili felš lopte. Zamah udarca nije usmjeren prema središtu lopte nego mimo njega i zato lopta rotira u pravcu u kojem je lopta udarena bočno od središta.

Finta,
varka bez lopte. Prividno se započinje jedan pokret (šut, dodavanje, primanje lopte) koji služi prikrivanju prave namjere. Prividni pokret izvodi se uvjerljivo i naglašeno, kako bi izazvao odgovarajuću reakciju protivnika, a zatim se izvodi brzo kretanje loptom u željenom smjeru. Finta se može izvesti nogom, tijelom, kombinirano tijelom i nogom. Najpoznatije su finte: lažni šut, finta tijelom i lažno primanje lopte.

Glavni sudac,
mjerodavna osoba nadređena ostalim sucima. Nadgleda odvijanje igre u skladu s pravilima te donosi konačne odluke na utakmicama, naročito u spornim situacijama. Njegove dužnosti i prava regulirani su Pravilima nogometne igre i odlukama nadležnoga međunar. i nac. saveza. U malom nogometu glavni sudac je prvi sudac koji sudi utakmicu.

Gol-aut,
prekršaj igre, kada cijela lopta, koja je kao posljednjega dodirnula igrača momčadi koja napada, prijeđe prijeko poprječne crte igrališta, bilo po tlu ili zrakom, a pogodak nije postignut. Igra se nastavlja udarcem s vrata koji se izvodi nogom s bilo kojeg mjesta unutar vratareva prostora, a izvodi ga igrač momčadi koja se brani. Pogodi li pritom protivnička vrata, pogodak se priznaje.

Golgeter,
(engl.), igrač koji zabije velik broj pogodaka. Golgeter je izraziti strijelac, najbolji navalni igrač i pucač u ekipi.

Graditelj igre,
također plejmejker, igrač koji povezuje liniju obrane i liniju napada. U suvr. organizaciji igre to su pojedini igrači sredine igrališta. Obično je jedan od triju veznih igrača korektor vezne linije s primarnom obrambenom funkcijom, a druga su dvojica graditelji igre s naglašenijom napadačkom funkcijom. Poželjno je imati dva graditelja igre, jednoga na lijevoj strani, a drugoga na desnoj strani terena. Ako je u ekipi samo jedan graditelj igre, onda je to izbočeni vezni igrač. U iznimnim slučajevima g. i. može biti i jedan od braniča ili napadača. G. i. je kreativan igrač, koji vodi igru i pokreće akcije dajući im smisao.

Half-linija,
linija defenzivnih pomagača u rasporedu igrača. Najtipičnija half-linija bila je u WW-sustavu, a činili su je lijevi half, centarhalf i desni half. Oni su se nalazili iza linije spojki, a ispred linije bekova. U WM-sustavu centarhalf je bio povučen i djelovao je kao zadnji branič pa su u half-liniji djelovali samo lijevi i desni half. U suvr. sustavima igre više ne postoji half-linija.

Hat trick,
izraz koji se koristi u nogometu i hokeju da bi označio tri pogotka koja je postigao jedan igrač ili kako bi označio tri uzastopne pobjede jedne ekipe. Izvorno je h. t. označavao samo tri uzastopna pogotka koja je jedan igrač postigao u jednom poluvrjemenu. Izraz potječe najvjerojatnije iz kriketa, gdje je igrač koji je trima uzastopnim loptama izbacio iz igre tri udarača dobivao na dar šešir (engl. hat).

Igralište,
površina za igru oivičena graničnim crtama. U pravilu je travnata, a može biti i od umjetne trave. Nekoć se igralo i na zemljanoj odn. zrnatoj podlozi (tzv. leš). Pravokutna je oblika, a dužina uzdužne veća je od dužine poprječne crte. Dopuštene dimenzije: dužina: najmanje 90 m (100 jarda), najveća 120 m (130 jarda); širina: najmanje 45 m (50 jarda), najveća 90 m (100 jarda).Za međunar. utakmice dimenzije su: dužina: najmanje 100 m (110 jarda), najveća 110 m (120 jarda); širina: najmanje 64 m (70 jarda), najveća 75 m (80 jarda).Teren za igru obilježen je crtama. One su sastavni dio prostora koji omeđuju. Dvije duže crte nazivaju se uzdužnima, a dvije kraće poprječnima. Crte ne smiju biti šire od 12 cm (5 inča).Teren je podijeljen na dvije polovice središnjom crtom. Središte terena označeno je u sredini središnje crte, a oko njega treba opisati kružnicu polumjera 9,15 m (10 jarda). Na igralištu se moraju također označiti: vratarev prostor, kazneni prostor, kutni luk i mjesta za izvođenje kaznenoga udarca (unutar svakoga kaznenog prostora, 11 m – 12 jarda od središta poprječnih crta). Na terenu za igru moraju biti postavljena vrata, točno na sredini svake poprječne crte. U svakome kutu nogometnoga terena postavljaju se zastavice na koplja. Zastavice se mogu postaviti i na svakom kraju središnje crte udaljene najmanje 1 m (1 jard) od uzdužne crte.

Igrači u polju,
zajednički naziv za sve igrače u momčadskim športovima osim vratara. U nogometu to je deset igrača, koje čine: obrambeni igrači, vezni igrači i napadači.

Internacionalac,
popularni naziv za igrača s međunar. iskustvom, odn. igrača koji je pozvan u reprezentaciju nac. saveza za nastup na međunar. utakmicama.

Isključenje,
udaljavanje igrača iz igre zbog sljedećih prekršaja: gruba igra, drsko i nešportsko ponašanje, vrijeđanje protivničkoga igrača ili neke druge osobe, sprječavanje postizanja pogotka ili izgledne prilike za postizanje pogotka namjernim igranjem rukom, prekršaj nad protivničkim igračem u kaznenom prostoru, druga opomena u istoj utakmici. Kod isključenja igrača sudac mu pokazuje crveni karton.

Ispisnica,
potvrda odn. isprava kojom nadležna osoba kluba potvrđuje da je igraču prestalo članstvo u klubu. Ispisnica mora sadržavati osnovne podatke o igraču, registraciji, zadnjem nastupu, datum izdavanja, žig, ime i prezime s potpisom ovlaštene osobe. Ispisnica je jedan od nužnih dokumenata pri prijelazu igrača iz kluba u klub.

Izbornik,
također selektor, sav. kapetan, naziv za športskoga stručnjaka, ovlaštenoga izabirati, postavljati i voditi reprezentativnu momčad sastavljenu od pojedinaca iz raznih klubova ili saveza (reprezentacija države, reprezentacija svijeta, kontinenta, grada i sl.).

Izmjena mjesta,
taktička varijanta igrača u napadu. Iznenadna promjena mjesta dvojice ili trojice suigrača na terenu uzrokuje zbrku u redovima protivnika. Cilj izmjene mjesta jest stvaranje slobodnoga igrača i bolje pozicije za realizaciju napada. I. m. prisutna je i u obrani, ali s manjim učinkom.

Javna opomena,
kazna koju izriče sudac igraču ako počini neki od sljedećih prekršaja: nešportski se ponaša, negoduje riječima ili pokretima, opetovano krši pravila igre, odugovlači s nastavkom igre, ne poštuje propisanu udaljenost kada se igra nastavlja udarcem iz kuta ili slobodnim udarcem, ako bez sučeva dopuštenja stupi ili ponovno uđe, odn. namjerno napusti teren za igru. Kod javne opomene sudac igraču pokazuje žuti karton.

Jedanaesterac,
kazneni udarac (penal), dosuđuje se protiv momčadi koja unutar svojega kaznenog prostora i dok je lopta u igri počini neki od prekršaja za koji se izvan kaznenoga prostora dosuđuje → izravni slobodni udarac. Izvodi se s mjesta označenoga za izvođenje kaznenoga udarca, s tzv. bijele točke udaljene 11 m od sredine crte vrata, nogom prema naprijed. Svi igrači momčadi koja izvodi kazneni udarac moraju biti unutar terena za igru, izvan kaznenoga prostora, iza oznake mjesta za izvođenje kaznenoga udarca i udaljeni najmanje 9,15 m od nje. Vratar mora stajati na svojoj poprječnoj crti okrenut prema izvođaču, sve dok ovaj ne udari loptu. Lopta je u igri kada je udarena nogom i krene naprijed. Sudac mora dati znak za izvođenje kaznenoga udarca. Od 1970. godine uvedeno je izvođenje jedanaesteraca kao način dobivanja pobjednika u izlučnim i završnim utakmicama koje nakon isteka regularnoga vrjemena i produžetaka završe neriješeno.

Kadeti,
dobna kategorija mladih igrača od 14 do 16 godina. Podijeljena je na ulazne ili mlađe kadete (14–15 godina) i na izlazne ili starije kadete (15–16 godina). Vrijeme trajanja utakmice kadeta je 2 x 40 minuta, a produžetaka 2 x 10 minuta.

Kamp,
(engl. iz lat.), okupljanje većeg broja igrača po različitim dobnim uzrastima s većim brojem trenera i ostaloga osoblja radi treninga. Kampovi se u pravilu organiziraju ljeti, a katkad i zimi. Kamp se organizira u mjestima koja imaju mogućnost smještaja, te prikladne šport. sadržaje, koji omogućavaju kvalitetne uvjete za rad.

Kapetan,
igrač kojega izabire ili imenuje trener kako bi zastupao interese ostalih igrača kod uprave kluba, saveza, trenera, a tijekom utakmice i kod sudaca. Kapetani obiju momčadi i suci sudjeluju pri ždrijebanju za izbor strana igrališta odn. početnoga udarca uoči početka utakmice. Kapetan nosi oznaku u obliku vrpce na rukavu dresa i predvodi momčad prilikom izlaska na igralište. Svaka momčad tijekom utakmice mora imati kapetana. Obično je to igrač s najvećim autoritetom u momčadi.

Kapetanska vrpca,
vidljiva oznaka na nadlaktici desne ruke kapetana momčadi.

Kazna,
stegovna ili disciplinska mjera koja se izriče zbog počinjenih prekršaja pravila nogometne igre i šport. ponašanja te povrede statuta i pravilnika nogometnoga saveza. Kaznu u igri izriče sudac, a izvan igre disciplinska komisija ili drugo ovlašteno tijelo ili pojedinac. Kazna u igri može biti kazneni udarac, slobodni udarac, opomena, isključenje. Kazna izvan igre za učinjeni prekršaj pravila igre može biti zabrana igranja određenog broja utakmica ili obnašanja dužnosti, vremenska kazna, zabrana natjecanja, novčana kazna, oduzimanje bodova, a u teškim slučajevima i doživotna kazna zabrane igranja ili obnašanja dužnosti.

Kazna igre,
isključenje igrača na određeno vrijeme (2 ili 5 minuta) u malom nogometu. Kažnjenoga igrača nakon isteka kazne može u igri zamijeniti drugi igrač.

Kazneni bodovi,
negativni bodovi koji se dodjeljuju zbog kršenja pravila igre. U nogometu se zbog težih prekršaja može izreći kazna oduzimanja do šest bodova, ili kazna do šest negativnih bodova. Kazna oduzimanja bodova primjenjuje se tako što se određenoj momčadi oduzima stanovit broj bodova od onih koje je osvojila. Ako ih nema dovoljno, bodovi će biti oduzeti od onih koje momčad osvoji do kraja tekuće natjecateljske godine. Ako ni dotad ne osvoji dovoljno bodova, ostatak će se neizvršene kazne prenijeti u sljedeću natjecateljsku godinu. Kazna negativnim bodovima primjenjuje se tako što klub gubi stanovit broj bodova koje osvoji u roku od šest mjeseci od učinjenoga prekršaja. Ako klub u tom roku ne osvoji onoliko bodova koliko iznosi kazna, ostatak kazne neće izdržavati.

Kazneni prostor,
ili šesnaesterac, prostor omeđen dvjema crtama dužine 16,5 m (18 jarda) ucrtanima okomito na poprečnu crtu igrališta na udaljenosti od 16,5 m (18 jarda) od unutarnje strane svakog stupa vrata i spojene s crtom koja je usporedna s poprečnom. Unutar svakoga kaznenog prostora 11 m (12 jarda) od središta poprečnih crta, okomito na njih, obilježava se mjesto za izvođenje kaznenoga udarca (tzv. bijela točka). Od svakoga mjesta za izvođenje kaznenoga udarca obilježava se izvan kaznenoga prostora kružni luk polumjera 9,15 m.

Klub,
(engl.), osnovna šport. organizacija, samostalna ili u sklopu šport. društva, utemeljena s namjerom okupljanja članstva radi bavljenja nekim športom. U nas je k. udruga građana, njime članstvo upravlja putem skupštine i ostalih tijela predviđenih klupskim statutom. K. je pravna osoba, koja se s drugim klubovima iste šport. grane udružuje u općinski, gradski ili županijski savez. Županijski nogometni savezi (21) u Hrvatskoj udruženi su u Hrvatski nogometni savez (HNS). Klubovi imaju svoje predstavnike (delegate) u općinskom, gradskom ili županijskom savezu, a županijski savezi imaju svoje predstavnike u HNS-u. Osim klubova tzv. velikog nogometa (NK), postoje i ženski nogometni klub (ŽNK) i malonogometni klub (MNK).

Kohorta,
navijačka skupina NK Osijeka.

Kontrolor sudjenja,
stručna osoba koju određuje nadležno tijelo da prati, nadzire i ocjenjuje rad sudaca na utakmici.

Kopačka,
(češ.), posebno konstruirana obuća za trening i natjecanje koja na potplatu (đonu) ima određen broj čepova (materijal, veličina i broj su propisani).

Korektor igre,
zadnji igrač obrane u suvr. sustavima igre; u prijašnjim sustavima bio je to čistač (libero). Za razliku od čistača, k. i. nije više statičan igrač iza linije braniča, nego u fazi napada povremeno djeluje kao graditelj i napadač. Uz korektora zadnje linije u nekim sastavima, npr. u 1–3–5–2, prisutan je i korektor vezne linije, a to je obično najpovučeniji vezni igrač.

Kostobrani,
dio opreme igrača za zaštitu donjega dijela nogu (potkoljenice) od udaraca. Moraju biti izrađeni od podesnoga materijala (guma, plastika ili sl.) i u potpunosti pokriveni čarapama dokoljenkama.

Krilo,
desni ili lijevi napadač koji djeluje sa strane uzduž ruba terena. Klasično krilo prisutno je u sustavima igre WW, WM, 4–3–3 i u suvr. sustavu 3–4–3. U ostalim suvr. sustavima zamijenio ga je bočni igrač.

Kutna zastavica,
zastavica na koplju postavljena u svaki kut igrališta, na dodiru uzdužnih i poprječnih crta. Mora biti narančaste ili žute boje (ili u kombinaciji tih boja), veličine 30 x 40 cm. Koplje zastavice mora biti od drva ili plastike, meko usađeno u tlo, visine najmanje 1,5 m i zaobljena vrha, a prilikom izvođenja udarca iz kuta ne smije se pomicati ili uklanjati. Kutne zastavice sastavni su dio terena za igru. Mogu se postaviti i na svakom kraju središnje crte igrališta, ali udaljene najmanje 1 m od uzdužne crte.

Kvalifikacije,
eliminacijski sustav natjecanja kojim se dobivaju najbolje momčadi što stječu pravo natjecanja u višem razredu ili nakon toga sudjeluju u završnim utakmicama za dobivanje pobjednika određenoga natjecanja. Najzanimljivije su kvalifikacije za kontinentalna i svj. prvenstva te OI.

Lažiranje,
nedopušteno i nepošteno namještanje rezultata utakmice, namjerno prepuštanje pobjede slabijem protivniku iz određenoga interesa.

Lažni udarac, lažnjak,
jedna od najučinkovitijih varki bez lopte. Igrač u posjedu lopte nogom izvodi lažni šut u jednu stranu (zamah iznad ili pored lopte). Pritom je i nagib tijela u smjeru zamaha. Nakon lažnoga zamaha, igrač okreće tijelo naglo na drugu stranu, a lopta se vanjskim dijelom stopala zamašne noge ili unutarnjom stranom stopala druge noge povlači u drugom pravcu.

Liga,
(tal.), natjecanje u pravilu po dvostrukom bod-sustavu (može i višestruki bod-sustav, kombinacije s play-offom i play-outom i sl.) u kojemu svaka momčad sa svakim protivnikom igra dvije utakmice i to, ovisno o ždrijebu, kao domaćin i kao gost. U pojedinim razredima (stupnjevima), ovisno o razvijenosti i broju klubova, može biti više skupina istog razreda (stupnja) lige. Po završetku natjecanja pobjednik stječe naslov prvaka pojedinog razreda (stupnja), te izravno ili putem kvalifikacija može prijeći u viši razred (stupanj) natjecanja. Najslabije plasirane momčadi ispadaju u niži razred (stupanj) natjecanja. Uobičajeno je u Hrvatskoj da lige u nogometu broje 12–16 klubova, no ima područja gdje lige broje i manje od 12 klubova, pogotovo kod mladeži ili u županijama s manjim brojem klubova. Lige se formiraju prema kvaliteti, i to od općinske, gradske, županijske, lige nogometnih središta, te druge i prve hrv. nogometne lige. U Hrvatskoj postoji 1., 2. i 3. Hrvatska nogometna liga (natjecanjem rukovodi HNS) te nekoliko županijskih liga (natjecanjem rukovode županijski nogometni savezi). Pobjednik u najkvalitetnijoj ligi (1. HNL) prvak je Hrvatske. To je ujedno i savezna liga.

Liječnički prijegled,
periodični zdravstv. prijegled. Svi igrači u skladu sa Zakonom o športu dužni su svakih šest mjeseci obaviti obvezan liječnički prijegled o zdravstv. sposobnosti za bavljenje nogometom, a nadležni liječnik u određenoj zdravstv. (šport.) ustanovi, nakon obavljena prijegleda i utvrđene sposobnosti, mora u šport. iskaznicu igrača upisati valjanost liječničkoga prijegleda i sve to ovjeriti predviđenim potpisima i žigom. Nijedan igrač ne smije nastupiti ako nema utvrđenu zdravstv. sposobnost. L. p. dužni su obavljati i ostali sudionici u natjecanju: sudci, treneri, delegati. Za mlađega igrača pojedine dobne kategorije, a za nastup u starijoj dobnoj kategoriji, može se dopustiti nastup uz obvezan specijalistički l. p.

Lista strijelaca,
popis igrača koji su u natjecanju određenoga razreda postizali pogotke. Uobičajeno se na kraju natjecanja (prvenstvo, turnir i sl.) proglašava najbolji strijelac, kojemu se dodjeljuje i određena nagrada ili priznanje.

Lopta,
kuglasto tijelo napuhano zrakom i izrađeno od kože ili drugoga pogodnog materijala. Ne smije imati opseg veći od 70 cm, niti manji od 68 cm. Ne smije imati težinu veću od 450 g, niti manju od 410 g na početku utakmice. Lopta mora imati pritisak od 0,6 – 1,1 atmosfere (600–1100 g/cm2) na razini mora. Za odigravanje utakmica 1., 2. i 3. HNL-a klubovi su dužni osigurati određen broj lopti prema propozicijama odnosnoga natjecanja. Klubovi nižega stupnja natjecanja za utakmicu moraju osigurati najmanje dvije lopte. Prvenstvene utakmice 1. i 2. HNL-a obvezno se igraju novim loptama, kako je određeno Odlukama 1 i 2 International F. A. Boarda (Međunarodnoga odbora nogometne asocijacije), tj. s loptama jedne od sljedećih triju oznaka: Fifa Approved, Fifa Inspected ili International Matchball Standard. Takve oznake pokazuju kako je lopta bila službeno ispitana i odgovara specifičnim tehn. zahtjevima. Za utakmice mlađih uzrasta mogu se koristiti lopte manjega opsega i manje težine (opseg od 63 do 66 cm, težine od 340–360 g). Ako se utakmica igra na terenu koji je prekriven snijegom, boja lopte na prvenstvenim utakmicama određena je propozicijama odnosnoga natjecanja (u pravilu crvene boje). Ako lopta pukne ili bude oštećena tijekom utakmice, igra se zaustavlja, a nastavlja se spuštanjem zamjenske lopte na mjestu na kojemu je prva lopta postala neispravna za igru. Za natjecateljske utakmice klub domaćin, odn. organizator ili priređivač, obvezan je osigurati, sukladno propozicijama odnosnoga natjecanja, odgovarajući broj lopti te ih prije početka utakmice predati sucu na prijegled.

Mali nogomet,
za pravo na izum maloga nogometa dugo su se i vrlo žestoko borili Brazilci i Urugvajci. Brazilci su tvrdili kako je mali nogomet nastao na ulicama São Paula te na glasovitoj Copacabani, gdje se igralo »na dva mala gola« otkako je nogometna lopta stigla u Brazil. Nakon temeljite rasprave, za izumitelja maloga nogometa priznat je Juan Carlos Ceriani. Taj urugvajski nogometni trener prvi je imao jasnu viziju nove loptačke igre, koju je 1930. godine predstavio na šport. natjecanju mladih kršćana u Montevideu. Ceriani je predstavio inačicu »five a side« (pet protiv pet), koja se pokazala vrlo dinamičnom, atraktivnom i posebno prikladnom jer nije tražila velik prostor. M. n. vrlo brzo širio se svijetom, igru su prvotno svi doživljavali kao neobveznu i ugodnu rekreacijsku zabavu. Univerzalna pravila nisu postojala. M. n. igrao se na košarkaškim, rukometnim i hokejaškim igralištima, vrata su bila vrlo mala ili širine 3 do 5 metara, a u polju se igralo s petoricom do sedmoricom igrača. Prva pravila objavili su 1936. godine Brazilci, ali kako nije bilo organizacije koja bi skrbila o novoj nogometnoj disciplini, nisu postala obvezujuća. Prvo međunar. malonogometno natjecanje održano je 1965. godine Bilo je to prvenstvo Južne Amerike koje su osvojili Paragvajci.

Matični klub,
klub u kojemu je igrač imao prvu službenu registraciju.

Nacionalni savez,
krovna šport. organizacija na razini države koja okuplja područne saveze, a preko njih i sve klubove. U Hrvatskoj to je Hrvatski nogometni savez (HNS), u koji je udruženo 20 županijskih nogometnih saveza, i Zagrebački nogometni savez. HNS član je Hrvatskoga olimpijskog odbora.

Nacionalno prvenstvo,
natjecanje najboljih klubova u nekoj zemlji. U Hrvatskoj to je Prva hrvatska nogometna liga (I. HNL). U bivšoj Jugoslaviji to je bila Prva Savezna liga.

Nadoknada izgubljenoga vrjemena,
produžetak igre nakon isteka 45. minute u svakom poluvrjemenu do kojega je došlo zbog: zamjene igrača, ozljede igrača i njegova iznošenja izvan terena, namjernoga otezanja igre i bilo kojega drugog uzroka. Odluku o vrjemenu koje treba nadoknaditi donosi sudac, a svim sudionicima igre i gledateljima pokazuje ga vidljivom oznakom četvrti sudac.

Napad,
faza igre koja počinje kad momčad dođe u posjed lopte, a završava udarcem na vrata ili gubitkom lopte. Prema teoriji taktike, napad se dijeli na: protunapad s 2–3 dodavanja sa završnicom, poluprotunapad (3–4 dodavanja sa završnicom), kontinuirani napad (4 i više dodavanja sa završnicom) i kombinirani napad.

Napadač,
igrač prednje (napadačke) linije prema temeljnom rasporedu na terenu, no u suvr. nogometnoj igri u fazi napada uključuju se i ostali igrači (vezni i braniči) pa su tada i oni napadači. U prijašnjim sustavima igre tipični napadači bili su vođa navale (centarfor) i krila, a katkad i spojke, ofenzivni halfovi.

Natjecateljska godina,
vrjemensko razdoblje u kojemu se u skladu s kalendarom odvija natjecanje. Obično počinje 1. kolovoza jedne, a završava 31. srpnja iduće godine. N. g. podijeljena je u dvije sezone: jesensku i proljetnu.

Navijači,
poklonici nogometa izrazito skloni određenom klubu. Za razliku od običnih gledatelja, koji pljeskom u pravilu nagrađuju svaki dobar potez, n. isključivo bodre klub koji simpatiziraju. Navijanjem stvaraju poticajnu atmosferu za svoj klub pljeskanjem, izvikivanjem imena svojih ljubimaca, pjevanjem navijačkih pjesama, ali često i zviždanjem, pa čak i pogrdnim izrazima upućenima igračima protivničkoga kluba i protivničkim navijačima. Navijači se povremeno iživljavaju na neprimjeren način. Zbog takvih navijača klubovi često plaćaju velike novčane kazne, a imaju i druge izdatke, jer su kao organizatori utakmice dužni poduzeti mjere za sigurnost svih gledatelja, a posebno gostujućih navijača. Hrv. klubovi, uostalom kao i klubovi u svijetu, imaju svoje navijačke skupine koje su dobro organizirane te prate svoj klub kako na domaćim utakmicama tako i na gostovanjima. Najistaknutije i najbrojnije navijačke skupine imaju prvoligaški klubovi i to: → Torcida (navijači Hajduka), Bad Blue Boys (navijači Dinama), Armada (navijači Rijeke), Kohorta (navijači Osijeka), Bijeli anđeli (navijači Zagreba), Tornado (navijači Zadra), Ultrasi (navijači Cibalije), White Stones (navijači Varteksa), Legija (navijači Marsonije) i ini.

Neizravni slobodni (ili indirektni) udarac,
prekršaj koji se dosuđuje ako vratar, po mišljenju sudca, počini neki od sljedećih prekršaja: kontrolira loptu rukom dulje od šest sekunda, ponovno dodirne loptu rukom nakon što je se oslobodio, a da lopta nije dodirnula nekoga drugog igrača, ako dodirne loptu rukama nakon što mu ju je namjerno nogom uputio suigrač, ako dodirne loptu rukom nakon što ju je primio izravno iz ubacivanja suigrača, ako zadržava igru, odn. ako igrač, po mišljenju sudca, igra na opasan način, priječi naprjedovanje nekoga protivničkog igrača, ometa vratara da se oslobodi lopte koju ima u rukama, počini neki drugi prekršaj, a zbog čega se igra zaustavlja kako bi se izrekla opomena ili udaljio igrač iz igre. Kod izvođenja neizravnih slobodnih udaraca lopta mora mirovati, a igrač koji izvodi udarac ne smije drugi put dodirnuti loptu, osim ako ona nije dodirnula nekoga drugog igrača. Sudac označava izvođenje neizravnoga slobodnog udarca podizanjem ruke iznad svoje glave. Ruku će u tom položaju držati dok udarac ne bude izveden i dok lopta ne dodirne nekoga, drugog igrača ili dok lopta ne izađe izvan terena za igru. Pogodak će biti priznat samo ako je lopta nakon izvođenja neizravnoga slobodnog udarca dodirnula nekoga drugog igrača prije ulaska u vrata. Prilikom izvođenja neizravnoga slobodnog udarca svi igrači protivničke momčadi moraju biti udaljeni od lopte najmanje 9,15 m. Postoje posebne odluke o izvođenju neizravnoga slobodnog udarca unutar kaznenoga prostora, odn. u korist momčadi koja napada. Nakon izvedenoga udarca, lopta je u igri kada je udarena nogom i krene.

Neriješen rezultat,
ishod utakmice u kojoj obje momčadi postignu isti broj pogodaka, ili ne postignu niti jedan pogodak. Takva utakmica završava »neodlučeno«, a u natjecanju se za takav rezultat dobiva po 1 bod.

Nesportsko ponašanje,
izigravanje i namjerno kršenje pravila nogometne igre, nekorektna igra, nepristojno i nedolično ponašanje za vrijeme igre, podcjenjivanje protivnika, negodovanja na odluke sudaca i sl. Za n. p. izriču se sankcije za vrijeme utakmice ali i naknadno, na temelju prijave koju podnosi sudac utakmice.

Nositelji skupine,
momčadi s najboljim rejtingom na osnovi prijašnjih rezultata koje se postavljaju na određena mjesta u ždrijebu ili se raspoređuju svaka u drugu skupinu kako bi se izbjegli susreti najboljih momčadi prije završnih utakmica (SP, EP, OI, Liga prvaka, kup-natjecanja i sl.).

Obrambeni igrači,
igrači zadnje (obrambene) linije, koji imaju ponajprije obrambenu zadaću, no u suvremenoj nogometnoj igri u fazi obrane uključuju se i ostali igrači (vezni i napadači), pa su tada i oni obrambeni igrači. U prijašnjim sustavima igre sačinjavali su užu obranu (braniči i centarhalf, odn. braniči i tzv. half-linija ili pomagači). U rasporedu igrača najbliži vrataru je posljednji igrač obrane – čistač, korektor igre ili srednji branič.

Obrana,
faza igre koja počinje kada momčad izgubi loptu i traje dok momčad ponovno ne dođe u posjed lopte. U teoriji taktike kolektivna obrana može biti: čovjek na čovjeka, s korektorom, zonska obrana, zonski presing i kombinirana obrana.

Odmor,
pravilima određeno vrijeme između dvaju poluvrjemena utakmice, kao i nakon svršetka regularnoga dijela utakmice ako se igraju produžetci. U nogometu odmor između poluvrjemena ne može trajati duže od 15 minuta, a može se promijeniti samo uz suglasnost sudca.

Oduzimanje lopte,
aktivnost igrača kojom oduzima loptu protivniku. Najučinkovitije je kada loptu preuzme igrač koji ju je i oduzeo. Igrač može oduzetu loptu i odbiti do suigrača, a ima i situacija kad se lopta oduzima protivniku izbijanjem u teren ili izvan terena. U tehniku oduzimanja spadaju: osnovno oduzimanje, remplanje, uklizavanje i presijecanje ispred protivnika. U suvr. nogometu svi igrači sudjeluju u oduzimanju lopte i zbog toga moraju ovladati tehnikom oduzimanja.

Opasna igra,
prekršaj za koji se dosuđuje neizravni slobodni udarac (od 1904.). Igrač igra na opasan način ako prema protivničkom igraču usmjeri potplat (→ đon), ako previsoko podigne nogu ili prenisko sagne glavu tijekom borbe za loptu.

Opomena,
sankcija koju izriče sudac igraču zbog kršenja pravila igre. Pravilima je predviđeno sedam razloga za izricanje opomene. Opomena se izriče pokazivanjem žutoga kartona. Ako igrač tijekom igre učini i drugi put prekršaj za opomenu, sudac će mu prvo pokazati žuti karton, kao znak težine prekršaja, a zatim će ga zbog druge opomene isključiti iz igre pokazavši mu crveni karton.

Oružar, također ekonom,
osoba koja se brine o održavanju i nabavci šport. obuće i odjeće. Često vodi brigu i o svim pomagalima potrebnima za trening igrača kao i o pomagalima i napravama na igralištu.

Ozljede,
oštećenja tijela izazvana djelovanjem vanjske ili unutarnje sile. Šport. ozljeda nastaje najčešće kada neka nepokretna masa naglo zaustavi tijelo u kretanju ili se ono zaustavi zbog vlastite refleksne mišićne kontrakcije. Ozljede se mogu razvrstati u najteže (smrtne), teške s trajnom nesposobnošću za rad i šport, srednje teške s duljom nesposobnošću za rad i šport, i lakše – s kratkotrajnom nesposobnošću, ali bez smanjenja radne i šport. sposobnosti. Mjesta ozljeđivanja uvjetovana su specifičnošću pojedinih športova. Uzrok ozljeđivanja može se nalaziti u samoj osobi (umor, pretreniranost, nehigijenski život, nedovoljno zagrijavanje, loša tehnika, preboljela bolest i sl.) ili je uzrokuje druga osoba (hotimično ili nehotimično nanesena ozljeda).

Počasni pogodak,
novinarski naziv za jedini pogodak (uvjerljivo) poražene momčadi.

Početni udarac,
prvi dodir lopte na početku utakmice ili u nastavku igre nakon postizanja pogotka, na početku drugoga poluvrjemena, odn. na početku svakoga produžetka igre. Na utakmicama koje se igraju u dobrotvorne svrhe i u različitim prigodama izvodi ga neka druga osoba u znak počasti, a ne igrač. Nakon tako izvedenoga početnog udarca, sudac zaustavlja utakmicu kako bi ta osoba napustila teren, a nakon toga p. u. izvodi igrač momčadi koja je to pravo stekla ždrijebom. Iz početnoga udarca može se izravno postići i pogodak.

Pogodak, također gol,
cilj nogometne igre koji postižu igrači utjerivanjem lopte u vrata (gol). Pogodak je postignut kada cijela lopta prijeđe poprječnu crtu između stupova vrata i ispod prečke, pod uvjetom da prethodno momčad koja postiže pogodak nije povrijedila pravila igre. Pobjednik je ona momčad koja tijekom igre postigne više pogodaka. Ako obje momčadi postignu jednak broj pogodaka, ili ne postignu niti jedan, utakmica završava neriješeno.

Pokrivanje,
jedno od osnovnih taktičkih sredstava obrane, igrač zauzima takav položaj koji mu omogućuje najlakše oduzimanje lopte protivniku, odn. zatvaranje kretanja protivničkog igrača prema vratima. Razlikuje se striktno i nestriktno pokrivanje. Prvo se primjenjuje u igri »čovjek na čovjeka«. Kod drugoga branič se postavlja na stanovitom razmaku od napadača, što je osnova za zonsku obranu.

Polušpic igrač,
igrač koji je u rasporedu iza jednoga ili iza dvojice izbočenih napadača, koje se naziva i špic igračima. P. i. najtipičniji je u sustavu igre 1-3-4-1-2. U tom sustavu on je najofenzivniji vezni igrač, graditelj igre i nositelj napada, ali po potrebi i dobar izvođač napada.

Poluvolej,
(engl. half volley), udarac po lopti izveden neposredno nakon odbijanja lopte od površine igrališta. Sličan je → udarac iz odskoka.

Poluvrijeme,
jedan od dvaju jednakih vrjemenskih dijelova nogometne utakmice. P. u natjecanju seniora traje 45 min (utakmica 2 x 45 min), a kod mlađih dobnih skupina traje kraće i propisano je propozicijama natjecanja. Rezultat poluvrjemena utakmice upisuje se u zapisnik. Između dvaju poluvrjemena obvezan je odmor.

Poluzavršnica također polufinale,
stupanj natjecanja prije završnoga (finalnoga) dijela. Dvije utakmice u kojima se međusobno (osnovom propozicija) sastaju četiri najuspješnije momčadi dotadašnjega natjecanja. Pobjednici polufinalnih utakmica stječu pravo sudjelovanja u finalnoj utakmici za naslov pobjednika. Poražene momčadi u polufinalnim utakmicama igraju utakmicu za treće mjesto, obično prije finalne utakmice.

Pomagači,
igrači sredine terena u nekim sustavima igre. Najtipičniji pomagači djelovali su u sustavima igre WW i WM, a obično ih se nazivalo halfovima i spojkama. Halfovi su čuvali protivničke spojke, a spojke su pomagale svojim napadačima u organizaciji napada. U suvr. sustavima njih su zamijenili vezni igrači, čija je uloga složenija jer su oni preuzeli ulogu i halfova i spojki iz prijašnjih sustava igre.

Pomoćni sudac,
osoba koja pomaže gl. sudcu u vođenju utakmice u skladu s pravilima igre. Dva pomoćna sudca tijekom utakmice smješteni su dijagonalno i pokrivaju pola terena za igru, a kreću se uzdužnom crtom igrališta. P. s. određenim znakovima zastavicom (dimenzija 30 x 40 cm, narančaste ili žute boje, nasađena na kraćem koplju) daje gl. sudcu utakmice sljedeće znakove: kada cijela lopta izađe izvan terena za igru; koja momčad treba izvesti udarac iz kuta, udarac s vrata ili ubacivanje; položaj igrača u zaleđu obrane; kada treba obaviti zamjenu; nešportsko ponašanje ili neki drugi incident izvan sudčeva vidokruga; kada je učinjen prekršaj, a nalazi se bliže mjestu prekršaja od sudca (naročito kod prekršaja unutar kaznenog prostora); kod kaznenih udaraca ako se vratar pomakne prema naprijed prije nego što je lopta udarena; označuje je li cijela lopta prešla poprječnu crtu. P. s. može ući u teren za igru kako bi pomogao kontrolirati udaljenost od 9,15 m.

Poprečna crta,
kraća granična crta igrališta koja spaja završne točke uzdužnih crta. Pravilima nogometne igre propisana joj je najmanja duljina od 45 m i najveća od 90 m.

Pravo nastupa,
odredba pravilnika o registraciji klubova i igrača kojom se utvrđuje kada registrirani igrač stječe pravo nastupa za klub. Pravo nastupa upisuje se u šport. iskaznicu igrača. Prije nastupa igrač je obvezan obaviti liječnički pregled, bez čije valjanosti ne može nastupiti. Prije svakoga nastupa delegatu utakmice obvezno se daje na uvid šport. iskaznica svakoga igrača.

Prečka,
vodoravni dio okvira vrata, spaja dvije uspravne vratnice. Vratnice i prečka iste su širine i debljine, moraju biti bijele boje i napravljene od drva, kovine ili drugoga odobrenog materijala.

Prednatjecanje,
početna faza natjecanja s primjenom sustava eliminacije (po jednostrukom ili dvostrukom kup-sustavu) ili sustav natjecanja po skupinama iz kojih, ovisno o propozicijama, samo najbolje plasirane momčadi nastavljaju natjecanje.

Prednost,
sudačka odluka o nastavku igre iako je prethodno napravljen prekršaj; odluka se donosi jer bi momčad protiv koje je učinjen prekršaj mogla imati koristi od takva nastavka igre. Ako se očekivana p. ne ostvari u sljedeće 1–2 sekunde, sudac će zaustaviti igru i kazniti prvotni prekršaj. Ako se prednost ostvari, a učinjen je prekršaj za opomenu ili isključenje, sudac će disciplinsku mjeru izreći u prvom prijekidu igre.

Prekinuta utakmica,
utakmica prekinuta zbog incidenta (tjelesni napad na suca/e/), nereda, nedovoljnoga broja igrača, nepoštovanja odluke suca da isključeni igrač napusti teren i sl. Ako se utvrdi da je za prekid utakmice kriv jedan od sudionika, utakmica će se registrirati 3:0 (par-forfe) u korist protivničke momčadi ako do prijekida nije postignut bolji rezultat.

Prekršaj,
povreda pravila igre koja se u igri kažnjava tehn. mjerom (slobodni udarac), a u slučaju težega kršenja i disciplinskom mjerom (opomena ili isključenje).

Presing,
vrsta agresivne obrane koja se može provoditi kao obrana ‘čovjek na čovjeka’ ili kao zonski presing. U presingu ‘čovjek na čovjeka’ svaki igrač striktno pokriva jednoga protivničkog igrača. To je osobito svrhovito u situacijama kada momčad ima viška igrača.

Pretkolo,
kvalifikacijske utakmice koje prethode prvome kolu, a održavaju se ako je broj sudionika određenoga natjecanja (primjerice Liga prvaka, Kup UEFA, nacionalni kup i sl.) veći od broja mjesta u osnovici natjecanja. Pobjednici pretkola stječu pravo nastupa u prvome kolu.

Prijateljska utakmica,
susret dviju momčadi izvan sustava natjecanja. Utakmica u svrhu uigravanja momčadi, popularizacije nogometa ili u povodu neke proslave ili humanitarne akcije.

Prijava,
postupak kojim se prekršitelja kodeksa o ponašanju prijavljuje nadležnom disciplinskom tijelu. Također i pisana najava organizatoru šport. priredbe, utakmice ili turnira, za sudjelovanje.

Prijelazni rok,
vrijeme kada igrači mogu prijeći iz jednoga kluba u drugi. U HNS-u je na snazi odluka kojom p. r. traje od 15. lipnja do 31. kolovoza i od 1. siječnja do 31. siječnja svake godine.

Prijenos lopte,
tehničko-taktički element igre; dolazeća lopta se ne zaustavlja, nego se njezino kretanje nakratko usporava i potom produžava. P. l. može izvoditi igrač sam sebi ili može loptu usmjeriti suigraču. Može se izvesti i u svim situacijama u kojima je moguće primiti loptu, odn. izvesti udarac po lopti. Prijenos je moguće izvesti kad se lopta kreće po podlozi ili u zraku kao i u trenutku kad se ona odbija od podloge. U suvr. nogometu p. l. sve više potiskuje klasično primanje.

Primanje lopte,
tehničko-taktički element igre. Razlikuje se primanje lopte odbijene od podloge i amortizacija upućene lopte. Igrač najprije mora ocijeniti mjesto na podlozi kamo će se lopta odbiti i kut pod kojim će se odbiti, potom zauzima položaj i loptu odbijenu od podloge prima jednim dijelom tijela. To može biti unutarnjom ili vanjskom stranom stopala, donjom stranom stopala (»đonom«), potkoljenicom, trbuhom i prsima. Kod primanja upućene lopte igrač također mora najprije procijeniti smjer i brzinu dolazeće lopte. Dijelom tijela ide ususret lopti i u trenutku dodira s njom povlači dio tijela odgovarajućom brzinom u smjeru kretanja lopte. Pritom se usporava kretanje lopte sve do njezine amortizacije. Lopta se može amortizirati unutarnjom i vanjskom stranom stopala, hrptom stopala, natkoljenicom, prsima i glavom. Važno je da primanja budu dinamična, tj. da se igrač kod primanja kreće ususret lopti.

Pristupnica,
pismena izjava na propisanom obrascu kojom igrač traži prijam u članstvo nekoga kluba. Obvezno je potpisuje igrač i nužna je za registraciju igrača za klub.

Prodor,
iznenadan i obično brz prolaz napadača s loptom kroz protivničku obranu. Može se ostvariti primjenom nekoga dinamičnog driblinga ili varke, ubrzanim vođenjem lopte, guranjem lopte u dubinu i pretrčavanjem protivnika. S obzirom na prostor, može se izvesti na središnjem ili krilnom dijelu igrališta.

Produžetci utakmice,
nastavak utakmice kada je ishod u regularnom vrjemenu igre neriješen, a propozicijama natjecanja predviđeno je da treba utvrditi pobjednika (najčešće kup-natjecanja i sl.). Produžetci se igraju 2 x 15 min. Ako utakmica i nakon odigranih produžetaka završi neriješeno, da bi se dobio pobjednik izvode se jedanaesterci. Prvi su put produžetci igrani 1898. godine u natjecanju za engl. kup.

Profesionalac,
igrač koji bavljenjem športom ostvaruje materijalnu dobit, odn. živi od takve djelatnosti. Igrač profesionalac ostvaruje osobni dohodak i prima novčane nagrade (premije) za postignute rezultate.

Promjena strana,
obvezna zamjena strana igrališta u momčadskim športovima. U nogometu se nakon prvoga poluvrjemena i nakon produžetaka utakmice, ako je propozicijama predviđeno, mijenjaju strane i momčadi napadaju suprotna vrata. Momčad koja dobije ždrijeb odlučuje koja će vrata napadati u prvom poluvrjemenu utakmice.

Propozicije,
skup uvjeta i odluka o organiziranju i održavanju nekoga natjecanja odn. utakmice. Sadrže ove odredbe: sudionike natjecanja, organizaciju utakmice, sve o igralištu, pravo nastupa, opremu igrača, sve o delegatima i sudcima utakmice, stegovnu odgovornost, sve o igračima, neodigravanje utakmice, zabranu nastupa, registraciju utakmice, žalbe, utvrđivanje plasmana, financijske odredbe te ostale odredbe nadležnih tijela.

Protunapad, također kontranapad,
vrsta napada koja se izvodi brzo, najviše s 2–3 dodavanja i sa završnicom napada. P. najčešće počinje iz zadnje linije i vlastite polovice terena, nakon što se zaustavi protivnička akcija i munjevito organizira vlastita.

Registracija,
pismena prijava igrača uz propisane dokumente i podatke, kojom igrač postaje član određenoga kluba i stječe pravo nastupa. Klub podnosi nadležnom savezu zahtjev za registraciju u skladu s pravilnikom o registraciji klubova i igrača. Isti postupak provodi se i za registraciju klubova. Nadležni savez (županijski nogometni savez ili središte u nas) vodi evidenciju registriranih igrača i klubova i svaka se r. mora objaviti u službenom glasilu. R. igrača upisuje se u šport. iskaznicu.

Reprezentacija,
(lat.), izabrana momčad sastavljena od najboljih igrača različitih klubova jedne općine, grada, regije, države ili međunarodne šport. federacije (npr. UEFA-e, FIFA-e i sl.).

Rolanje lopte,
tehn. element vođenja lopte i sastavni dio nekih driblinga. Lopta se može rolati prednjim dijelom potplata (»đona«) kao i cijelim potplatom. Loptu je moguće rolati pravocrtno, cik-cak, kružno. U suvr. nogometu postoji malo vremena i prostora za rolanje, ali igrači vrhunske tehnike baratanja loptom svejedno ga povremeno provode.

Seniori,
dobna kategorija igrača. U nogometu to su igrači stariji od 18 godina, odn. igrači koji su završili juniorski staž. Utakmice seniora traju 2 x 45 min, a produžetci, ako su predviđeni propozicijama, 2 x 15 min.

Sigurnosna zona,
prostor između terena za igru i ograde, ili prostor između redova gledališnoga prostora. S. z. je i zaštićeni prostor za kretanje igrača i službenih osoba utakmice kako unutar objekta, tako i prostor izlaska iz objekta na teren za igru.

Spojke,
igrači sredine terena u sustavima igre WW i WM. To su bili ofenzivni pomagači, obično s brojevima 8 i 10, zaduženi za organizaciju napada te za pokrivanje protivničkih half igrača u fazi obrane. U suvr. sustavima igre nema više klasičnih spojki, zamijenili su ih ofenzivni vezni igrači.

Spuštanje lopte, također podbacivanje,
način nastavljanja igre nakon privremenoga zaustavljanja koje nije predviđeno pravilima nogometne igre. Sudac spušta loptu na mjesto na kojemu se nalazila u trenutku zaustavljanja igre, a igra se može nastaviti kada lopta dodirne tlo.

Središnji krug,
kružnica polumjera 9,15 m (10 jarda) sa središtem u sredini središnje crte igrališta. Središnja točka služi za izvođenje početnoga udarca.

Srednji branič,
obrambeni igrač. U WM-sustavu igre to je bio centarhalf. U suvr. sustavima igre to je zadnji branič ili korektor obrane. U momčadima koje igraju zonu s trima braničima u posljednjoj liniji to je srednji branič, a kod momčadi koje igraju zonu s četirima igračima postoje dva srednja braniča, lijevi i desni. Osnovna im je zadaća organizacija i korekcija igre obrane.

Srednji napadač, također i špic igrač.
Najizbočeniji napadač koji djeluje pretežno u sredini prostora napada. U sustavima WW, WM i 1–4–3–3 to je bio → centarfor. U suvr. sustavima postoji jedan središnji napadač, npr. u sustavu 1–3–4–2–1, ili dva središnja napadača, npr. u sustavu 1–3–5–2. Njihova je zadaća postizanje pogotka ili asistiranje pri njegovu postizanju. U fazi obrane ugl. ometa protivničke braniče.

Strategija,
vještina vođenja utakmice. Priprema je i provodi trener, koji nakon proučavanja protivnika osmišljava način igre svoje momčadi i pojedinih igrača kako bi njegova momčad bila što uspješnija u utakmici sa suparnikom. Obuhvaća primjenu niza mjera i postupaka iz različitih oblasti (tehnika, taktika, kondicija, pravila igre, natjecanje) s ciljem ostvarivanja konačnih ciljeva (taktički plan u širem smislu). Važno je odrediti sustav igre momčadi i raspored igrača na terenu te njihovo osnovno djelovanje u skladu s mogućnostima igrača. Još je važnije definirati, prema specifičnim sposobnostima igrača, i specifičan način primjene određenoga sustava, a to je u biti koncepcija igre momčadi.

Sudac,
osoba s položenim ispitom, ovlaštena za provedbu pravila nogometne igre na utakmici. Sudačke odluke vezane za igru su konačne. Sudac može promijeniti svoju odluku, pod uvjetom da nije nastavio igru, ako uoči kako odluka nije ispravna ili na temelju upozorenja pom. suca. Od trenutka kada sudac uđe u igralište ima pravo opomenuti igrača koji počini disciplinski prekršaj, a ovisno o težini prekršaja može zabraniti igraču sudjelovanje u igri. Kod izricanja disciplinskih kazni sudac mora jasno i vidljivo pokazati odgovarajući karton, kod opomene žuti, a kod isključenja crveni. Na osnovi položenoga ispita, broja suđenih utakmica (staža), uspjeha u suđenju te Pravilnika o sudcima i suđenju, u Hrvatskoj se sudci rangiraju u kategorije: pripravnik, sudac, regionalni sudac i savezni sudac. Sudac (gl. sudac, pomoćni sudac ili četvrti sudac) nije odgovoran ni za koju ozljedu igrača, službene osobe ili gledatelja te ni za kakav oblik štete do kojega bi moglo doći zbog neke odluke donijete u skladu s pravilima igre ili u odnosu na normalne postupke potrebne radi održavanja, odigravanja i vođenja utakmice.

Superkup,
utakmica prvoplasirane momčadi iz nac. prvenstva u Hrvatskoj (prvak HNL-a) i pobjedničke momčadi u nac. kupu (pobjednik kupa HNS-a). U pravilu se igra samo jedna utakmica, na neutralnom terenu, ili je domaćin prvak nac. prvenstva.

Suspenzija,
privremena zabrana igranja odn. javnog djelovanja (nastupanja). S. je odredba kojom se do konačne odluke disciplinskoga tijela zabranjuje igranje ili aktivnost članu neke šport. organizacije. Može biti automatska (isključenje na prvenstvenoj ili kup utakmici) ili na osnovi odluke disciplinskoga tijela. Automatska s. traje najduže mjesec dana (iznimno se može produžiti za još mjesec dana) odlukom disciplinskoga tijela. Suspenzija se uračunava u izrečenu kaznu. S. na osnovi odluke disciplinskog tijela može se izreći igračima, klubovima, djelatnicima, stručnim i tehn. rukovoditeljima, sucima, delegatima i trenerima u svim slučajevima kada je za izvršeni prekršaj predviđena teža kazna.

Sustav natjecanja,
način na koji se provodi određeno natjecanje kako bi se dobio pobjednik. Odluka o sustavu natjecanja sadrži: način natjecanja, natjecateljski stupanj, natjecateljske lige, broj klubova, način stjecanja prava na natjecanje, uvjete koje moraju ispunjavati klubovi u određenome stupnju natjecanja. Odluka o primjeni sustava natjecanja donosi se najkasnije godinu dana prije početka natjecanja. Natjecanja se mogu organizirati po jednostrukom, dvostrukom, četverostrukom bod-sustavu, po jednostrukom ili dvostrukom kup-sustavu ili kombinacijom bod-sustava i kup-sustava, s doigravanjem i razigravanjem (playoff i playout) te u iznimnim slučajevima turnirskim sustavom. Raspored parova u pojedinim kolima natjecanja po bod-sustavu određuje se prema Bergerovim tablicama (izradio ih je austrijski šahovski majstor Johann Berger), a na temelju brojeva koji su sudionicima dodijeljeni ždrijebom. Skupština HNS-a utvrđuje sustav natjecanja za 1., 2. i 3. stupanj natjecanja i okvirne odrednice za niže stupnjeve natjecanja o kojima odluku donose ovlaštena tijela županijske nogometne organizacije.

Škarice ili škare,
udarac iz skoka, a primjenjuje ga igrač koji je leđima okrenut vratima. Loptu udara odraznom nogom kojom prethodno izvodi trzaj nagore, dok se druga noga istodobno povlači nadolje. Naziva se i udarcem prijeko glave, izvodi se rijetko, i zbog toga je atraktivan za publiku. Prvi ga je u 1920-ima demonstrirao tal. reprezentativac Umberto Caligaris. Najpoznatiji izvođač škarica u nas bio je Dražan Jerković.

Talijanski sustav,
naglašeno defenzivni sustav igre koji se primjenjivao u Italiji, ponajprije u Interu u razdoblju 1953.–1965. Tvorac sustava igre bio je dr. Foni, koji je za taj sustav rekao kako ga mogu primjenjivati momčadi kojima nedostaje vrhunskih igrača da bi igrali ofenzivnije. U tom sustavu najvažniju je ulogu imao zadnji igrač obrane, tzv. libero, koji je djelovao iza zone u kojoj se u fazi obrane nalazilo 6–7 igrača. U napadu je sudjelovalo najviše 4–5 igrača. Taj sustav nazivao se još i brava (tal. catenaccio).

Tehnički direktor,
namještenik kluba koji uz veću samostalnost i odgovornost rukovodi svim sektorima, osim športskoga. Brine se o organizaciji svih priredbi, putovanjima, održavanju stadiona i igrališta, klupskim kadrovima, zastupanju i predstavljanju kluba, a često puta i o financijama.

Tehnički prostor,
površina omeđena vidljivom isprekidanom crtom jedan metar sa svake strane klupe za pričuvne igrače i službene osobe i proteže se prema naprijed na udaljenost od jednoga metra od uzdužne crte igrališta. Broj osoba koje se mogu nalaziti u tehn. prostoru određen je propozicijama natjecanja. Za vrijeme igre, iz tehn. prostora samo jedna osoba ima pravo davati upute igračima na terenu, a potom se mora vratiti na svoje mjesto. T. p. uz odobrenje sudca mogu napustiti samo liječnik i fizioterapeut radi pružanja pomoći ozlijeđenom igraču.

Tehnika,
način izvođenja kretanja s loptom i bez nje. Može se reći i da je tehnika racionalno korištenje kretanja u cilju rješavanja nekog motoričkog zadatka. Motorički zadatci u nogometu jesu: dodavanje lopte, primanje lopte, vođenje lopte, udarci na vrata i dr. Da bi se ti zadatci obavili, nogometaš se služi raznim tehnikama. T. u nogometu dijeli se na kretanja igrača bez lopte i na kretanja igrača s loptom. U kretanja igrača bez lopte spadaju: osnovno trčanje, startna brzina i osnovna brzina, promjene pravca brzine kretanja i odrazi. U kretanju igrača s loptom ubrajaju se: udarci po lopti, primanje lopte, prijenosi lopte, vođenje lopte, driblinzi i fintiranje, oduzimanje lopte, izvođenje auta i tehnika vratara.

Tehniko,
naziv za klupskoga dužnosnika koji organizira, obavlja i koordinira stručno-tehničke poslove. Često obavlja i poslove službenoga predstavnika kluba na utakmicama te sudjeluje kod sastavljanja zapisnika.

Totalni nogomet,
naziv za interpretaciju igre visokoga tempa, pri čemu svi igrači igraju podjednako dobro i efikasno na svim mjestima. Napadači su i graditelji i braniči, braniči i graditelji i napadači. Osim u kaznenom prostoru, vratar djeluje i izvan njega kao dopunski korektor. Takvu igru počela je igrati momčad nizozemskoga Ajaxa u razdoblju svojih najvećih uspjeha u 1970-im godinama. Nakon toga cjelokupni razvoj igre krenuo je u smjeru totalnoga nogometa.

Trajanje utakmice,
pravilima igre određeno vrijeme. Igra se sastoji od dvaju jednakih vrjemenskih dijelova između kojih igrači imaju pravo na odmor, i od dvaju jednakih dodatnih vrjemenskih razdoblja za igru (produžetci) ako to propozicije natjecanja predviđaju. Vrijeme trajanja utakmica različito je po uzrastu, kao i eventualni produžetci: seniori 2 x 45 min, produžetci 2 x 15 min; juniori 2 x 45 min, produžetci 2 x 15 min; kadeti 2 x 40 min, produžetci 2 x 10 min; pioniri (početnici) 2 x 35 min, produžetci 2 x 5 min; mlađi pioniri 2 x 30 min, produžetci 2 x 5 min; žene 2 x 45 min, produžetci 2 x 15 min; mali nogomet 2 x 20 min, produžetci 2 x 5 min (čista igra).

Transfer igrača,
prijelaz profesionalnoga igrača iz kluba u klub, obavljen kupoprodajom između dvaju redovito profesionalnih klubova.

Transfer lista,
popis profesionalnih igrača koje klub želi, ili je voljan prepustiti drugim klubovima uz određenu naknadu. Objavljuje se uoči prijelaznoga roka.

Trener,
stručnjak osposobljen planirati i voditi vježbanje i tehničko-taktičku obuku igrača odn. momčadi za vrijeme treninga i utakmice. Trener je osoba školovana i osposobljena za rad, u Hrvatskoj na Kineziološkom fakultetu ili Trenerskoj akademiji HNS-a. Ovisno o stečenom obrazovanju postoje i trenerska zvanja. Na Kineziološkom fakultetu to su zvanja: trener pripravnik, trener nogometa, viši nogometni trener, diplomirani trener profesor, diplomirani trener specijalist s poslijediplomskim studijem i trenerski doktor. Nakon školovanja na Trenerskoj akademiji HNS-a stječe se zvanje: C-trener, B-trener, A-trener i Pro-trener kao najviše trenersko zvanje koje priznaje i verificira UEFA i vrijedi za cijelo područje što ga pokriva. Na osnovi određenoga trenerskog zvanja dobiva se licenca za rad u klubovima određenoga stupnja natjecanja i za vođenje reprezentativnih selekcija.

Trening,
proces kojim se odgovarajućim tjelesnim vježbama igrač osposobljava i priprema za utakmice odn. natjecanje. Pritom se formiraju i usavršavaju tjelesne, tehničko-taktičke, psihičke, moralno-voljne, teoretsko-stručne, karakterne i druge kvalitete športaša radi postizanja najboljih rezultata. Trening odn. sve vrste priprema međusobno su povezane i uvjetovane, međusobno se dopunjuju. Trener, voditelj procesa treniranja i pripremanja, procjenjuje mogućnosti, potrebe i svrhovitost udjela pojedinih vrsta priprema i prema tome usmjerava sadržaje i vrste vježba na treningu i određuje metodiku rada. Osnovno sredstvo za ostvarivanje ciljeva su tjelesne vježbe, a njihov izbor, sastav, redoslijed i doziranje po obujmu i intenzitetu od presudne su važnosti za razvijanje sposobnosti igrača.

Turnir,
(franc.), natjecanje većega broja momčadi. U pravilu se održava na jednome mjestu. Ovisno o propozicijama, odigrava se različitim sustavima (kup-sustav, svaki sa svakim, kombinirano i sl.), a cjelokupno natjecanje odvija se u neprekinutom nizu u jednom ili u nekoliko dana. Najveći broj turnira organizira se za mlađe dobne uzraste.

Ubacivanje lopte u igru,
jedan od načina nastavljanja igre nakon što je lopta bila izbačena u → aut. Izvodi se s mjesta gdje je lopta prešla uzdužnu crtu. Igrač rabi obje ruke i izbacuje loptu iz položaja iza ili iznad glave, a oba stopala su na tlu, na uzdužnoj crti ili iza nje. Pogodak ne može biti postignut izravno iz ubacivanja. Igrač koji loptu ubacuje ne smije je ponovno dodirnuti prije nego je dodirnula nekoga drugog igrača. Lopta je u igri čim uđe na teren za igru, a nakon ispravno izvedenoga ubacivanja. Pri ubacivanju lopte u igru ne vrijedi pravilo zaleđa. U malom nogometu lopta se u igru ubacuje nogom.

Udarac glavom,
tehn. element nogometne igre. Postoji više udaraca glavom kao što su: udarac glavom iz mjesta, iz hodanja, iz trčanja, iz skoka, s prizemljenjem, i udarac glavom u letu. Udarci glavom jesu sredstvo i napada (udarci na vrata i dodavanje) i obrane (izbijanje lopte i dodavanje). U suvr. nogometu vrlo su važno sredstvo napada i obrane.

Udarac iz kuta ili korner (engl. corner),
način nastavljanja igre; ubacivanje lopte u igru nogom s mjesta gdje se sijeku uzdužna i poprečna crta igrališta, omeđeno kutnim lukom, a na čijem je sjecištu kutna zastavica. Dosuđuje se kada je lopta kao posljednjega dodirnula obrambenoga igrača i prešla prijeko poprečne crte igrališta, bilo po tlu bilo zrakom, a pogodak nije postignut. Kutni luk je četvrtina polumjera 1 metar i ucrtan je na sva četiri sjecišta uzdužnih i poprečnih crta igrališta. Udarac iz kuta izvodi se iz onog kutnoga luka, kojemu je lopta najbliže napustila poprečnu crtu igrališta. Udarcem iz kuta može se izravno postići pogodak. Igrač koji izvodi udarac iz kuta ne smije ponovno igrati loptom sve dok ona ne dodirne nekog drugog igrača, a svi protivnički igrači moraju biti najmanje 9,15 m udaljeni od lopte dok ona ne bude u igri.

Uklizavanje,
najteža vrsta oduzimanja lopte. Primjenjuje se najčešće nakon što napadač prođe obrambenoga igrača, a rjeđe kada je protivnik s loptom sučelice. Izvodi se jednom nogom. Kada je protivnik s loptom prošao obrambenoga igrača, branič se baca za loptom pazeći kako ne bi faulirao protivnika. Uz tehn. znanje vrlo je važna procjena trenutka u kojemu će branič izvesti uklizavanje. U načelu izvodi se samo onda kada nema drugoga načina za oduzimanje lopte.

Utakmica,
momčadsko nadmetanje u kojemu igrači u određenom vremenskom razdoblju nastoje svim svojim kvalitetama i u skladu s pravilima nogometne igre nadvisiti i pobijediti protivnika. Pobjednik utakmice je momčad koja je postigla više pogodaka, a ako su momčadi postigle jednak broj pogodaka ili nisu postigle nijedan pogodak, onda utakmica završava neriješeno.

Utrčavanje,
hitro otkrivanje napadača u slobodnom prostoru u protivničkoj obrani ispred suigrača s loptom s namjerom sudjelovanja u daljnjem razvoju napadačke akcije. Stvaranje slobodnoga prostora za utrčavanje sastoji se od odvlačenja protivnika bočno, izvlačenjem protivnika iz linije obrane i zbijanjem protivnika.

Uža obrana,
dio obrane koji je najviše angažiran u prostoru ispred vlastitih vrata, a osobito u kaznenom prostoru. Nekada su užu obranu u WM-sustavu činili vratar, centarhalf i dva braniča. Danas užu obranu u sustavu 1–3–5–2 čine vratar, lijevi srednji branič, korektor i desni srednji branič. U sustavu 1–4–4–2 užu obranu čine vratar te lijevi i desni srednji branič.

Vanjski branič,
igrač zadnje linije koji pretežno djeluje po bočnoj strani terena. U sustavima gdje u zadnjoj liniji djeluju tri braniča, nalaze se dva vanjska braniča i srednji branič. U sustavima gdje se nalaze četiri braniča u zadnjoj liniji, djeluju dva vanjska braniča (lijevi i desni) i dva srednja braniča (lijevi i desni). U sustavu 1–3–5–2 vanjske braniče zovu bočni igrači (lijevi i desni). Uloga vanjskih braniča složenija je od uloge nekadašnjega beka. Vanjski igrač prvo je branič, no djelomice je i graditelj i napadač.

Veterani,
dobna kategorija igrača koji su završili s aktivnom seniorskom karijerom. U Hrvatskoj to su igrači stariji od 33 god. Redovita veteranska natjecanja održavaju se po županijama, a zatim županijski prvaci turnirski razigravaju za veteranskoga prvaka Hrvatske. Igrači uključeni u redovito veteransko natjecanje ne smiju istodobno nastupati ni u kakvom stupnju natjecanja u Hrvatskoj; nekadašnji registrirani igrači moraju se izbrisati i registrirati po pravilima za veterane. U pravilu, utakmice veterana odigravaju se ponedjeljkom. Prvo službeno Udruženje veterana u Hrvatskoj osnovano je 1971. godine i odonda djeluje u okviru Zagrebačkoga nogometnog saveza. Ono redovito organizira natjecanja za prvenstvo i kup, te zimi u dvoranama zimski kup u malom nogometu. Najviše uspjeha u dosadašnjem natjecanju imali su veterani zagrebačke Trešnjevke.

Vezni igrači,
u suvremenim sustavima igre igrači sredine terena zaduženi za organizaciju igre (graditelji igre). Broj veznih igrača može biti 3–5. Jedan od njih obično je defenzivni igrač, jedan je ofenzivni, a ostali su graditelji igre. U sustavu 1–3–5–2 bočni igrači su također vezni igrači. U suvr. igri katkad su braniči i napadači također vezni igrači. U prijašnjem sustavu igre vezni igrač s ofenzivnim zadaćama bila je → spojka, a vezni igrač s defenzivnim zadaćama → pomagač.

Vođa navale,
sinonim za → centarfora u sustavima WW, WM i 1–4–3–3. To je bio igrač koji je zabijao najviše pogodaka i ugl. djelovao samo u fazi napada. Često su to bili i kapetani u momčadima. Danas se obično najizbočenijega igrača u napadu naziva vođom navale.

Vođenje lopte,
tehničko-taktički element igre. Kod vođenja lopta se lagano udara odn. gura. S obzirom na dio stopala kojim se izvodi, dijeli se na vođenje sredinom hrpta stopala, unutarnjim ili vanjskim dijelom hrpta stopala te donjim dijelom stopala ili »đonom« (tzv. rolanje). S obzirom na pravac kretanja, v. l. može biti: pravocrtno, cik-cak, kružno. Da bi vođenje bilo korisno, ono uz dobru tehn. izvedbu mora biti usklađeno s pregledom igre igrača koji vodi loptu. U prošlosti se više primjenjivalo nego danas. U suvr. nogometu nastoji se što prije doći do protivničkih vrata, a to se bolje postiže dodavanjem nego vođenjem lopte. V. l. ima svoju opravdanu vrijednost u određenim situacijama u igri.

Vrata, također gol,
cilj napada u nogometu i većini ekipnih šport. igara. To su dva uspravna stupa, ili vratnice, postavljena na jednakoj udaljenosti od kraja uzdužnih crta igrališta koje su s gornje strane spojene vodoravnom prečkom. Razmak između stupova treba biti 7,32 m (8 jarda), a udaljenost od donjeg brida prečke do tla iznosi 2,44 m (8 stopa). Vratnice i prečka iste su širine i debljine, tj. najviše 12 cm (5 inča) i moraju biti bijele boje. Poprečne crte igrališta trebaju biti jednako široke kao stupovi vrata i prečka. Mreže se mogu pričvrstiti za vrata. V. moraju iz sigurnosnih razloga biti dobro učvršćena za tlo. Postoje i prenosiva vrata, a koriste se za trening.

Vratar ili golman,
igrač koji čuva vlastita vrata. Hvata ili odbija loptu upućenu na vrata od igrača momčadi u napadu. Dopušteno mu je igranje rukom unutar kaznenoga prostora. Momčad mora prije početka utakmice prijaviti koji će igrač igrati na mjestu vratara, a taj igrač nosi dres različit od ostalih igrača u polju. Dopušteno mu je nošenje zaštitne opreme (rukavice, kapa, donji dio trenirke). Kretanje vratara s loptom u rukama ograničeno je pravilima. Od 2000. godine vratar smije napraviti 4 koraka odn. zadržati loptu 6 sekunda, a od 1992. neizravnim slobodnim udarcem kažnjava se vratarovo hvatanje rukom lopte upućene sa strane igrača iste momčadi (tzv. vraćanje lopte vrataru).

Vratnica,
uspravni stup vrata. Svaka vrata imaju dvije vratnice postavljene na jednakoj udaljenosti od koplja kutnih zastavica, koje su s gornje strane spojene vodoravnom prečkom.

Vrjemenska kazna,
zabrana igranja ili obavljanja funkcije u određenom vrjemenskom razdoblju. Može se izreći u trajanju od mjesec dana do dvije godine. Izriče se na pune mjesece i godine. V. k. zabrane igranja može se zamijeniti zabranom igranja određenoga broja prvenstvenih i kup-utakmica i to tako da polugodišnjoj zabrani igranja odgovara zabrana igranja dvanaest (12) prvenstvenih utakmica. Osoba kažnjena v. k. ne može obnašati nikakvu funkciju u bilo kojem tijelu kluba, udruženja, saveza, na utakmici i dr., niti zastupati klub ili organizaciju u bilo kojoj drugoj funkciji za sve vrijeme trajanja kazne. Kazna zabrane obnašanja funkcije obuhvaća i zabranu igranja.

Zadržavanje igre,
namjerno usporavanje ili izbjegavanje igre kojom se služi momčad u želji čuvanja povoljnoga rezultata. Očituje se u sporom izvođenju sudačkih odluka, međusobnom dodavanju lopte bez namjere kretanja u napad, namjernom slanju lopte izvan igrališta i sl.

Zamjena igrača,
pravilima igre i propozicijama natjecanja dopuštena izmjena igrača u polju ili vratara zamjenskim igračem. Kod zamjene igrača treba se pridržavati sljedećega: sudac mora unaprijed biti izviješten o predloženoj zamjeni; zamjenski igrač ne može ući na igralište prije nego što ga napusti igrač kojega zamjenjuje i to tek nakon što mu sudac dade znak; zamjenski igrač može ući na igralište samo kod središnje crte i to u prijekidu igre; izmjena je obavljena kada zamjenski igrač uđe na igralište, od toga trenutka on postaje igrač, a zamijenjeni prestaje biti igračem i ne može više sudjelovati u utakmici; od 1994. godine tijekom igre može se zamijeniti vratara i dva igrača, a od 1995. godine svaka momčad može za trajanja utakmice izvršiti tri zamjene igrača (propozicijama natjecanja može se predvidjeti u nižim stupnjevima natjecanja i u mlađim dobnim kategorijama više zamjena igrača).

Zonska obrana,
vrsta kolektivne obrane u kojoj svaki igrač drži pod kontrolom određeni prostor. Kada se lopta nalazi na bočnoj poziciji igrališta, najbliži igrač napada igrača s loptom a ostali igrači pomiču se u zoni i zatvaraju prostor iza njegovih leđa. Najtipičnija zona igra se u sustavu 1–4–4–2, a vrlo učinkovito primjenjuju je tal. momčadi. Poseban oblik zonske igre predstavlja zonski presing s vrlo agresivnom obranom.

Žalba,
pravni lijek na odluke disciplinskoga tijela. Protiv odluke o prekršaju u prvom stupnju (disciplinsko tijelo) može se podnijeti žalba tijelu drugoga stupnja (komisija ili povjerenstvo za propise i žalbe). Žalba se podnosi u roku od osam dana nakon primitka odluke. Predaje se u pisanu obliku disciplinskom tijelu prvoga stupnja, koje u određenom roku čitav predmet dostavlja na rješavanje disciplinskom tijelu drugoga stupnja. U žalbenom postupku tijelo prvoga stupnja mora utvrditi je li žalba formalno uredna, je li pravodobno izjavljena od ovlaštene osobe i dopuštena. Žalbu mogu podnijeti: kažnjeni, podnositelj izvještaja ili prijave, klub čiji je član kažnjen, i organizacija – udruga čiji je član kažnjen. Žalba na odluku o kazni ne zadržava provođenje zabrane igranja, odn. obavljanja dužnosti u nogometnoj organizaciji.

Ždrijeb,
postupak određivanja startnih brojeva za natjecanje, prava na izbor strane ili početnoga udarca. Uobičajeni postupak obavlja se izvlačenjem iz prikladne posude brojeva ili papirića s imenima sudionika natjecanja kod određivanja parova u kup-natjecanju, nekom turniru i sl., odn. bacanjem novčića kod biranja strana. Postoji i dirigirani ž. kao metoda odabira momčadi nositelja skupina na velikim natjecanjima (OI, SP, EP i sl.). Do 1969. godine ždrijebom (bacanjem novčića) odlučivalo se i o pobjedniku u eur. kupovima nakon identičnoga rezultata u dvije utakmice. Ždrijeb je zamijenjen izvođenjem jedanaesteraca.

WM-sustav,
raspored igrača na terenu u formaciji 1–3–2–2–3. Uz vratara djelovale su linija bekova, linija halfova, linija spojki i linija napadača. Tipični predstavnici tog sustava bili su Englezi, a tvorac sustava bio je Herbert Chapman, menadžer londonskoga Arsenala. Brojevi i nazivi igrača u WM-sustavu bili su: 1 vratar, 2 desni bek, 3 lijevi bek, 4 desni half, 5 centarhalf, 6 lijevi half, 7 desno krilo, 8 desna spojka, 9 centarfor, 10 lijeva spojka i 11 lijevo krilo. Ovaj sustav bio je vrlo jednostavan za obranu. Temeljio se na igri »čovjek na čovjeka«. Igrači su bili ravnomjerno raspoređeni po terenu i ravnomjerno opterećeni. Gl. organizatori igre bili su halfovi i spojke raspoređeni u četverokutu. Slabost sustava bilo je striktno pokrivanje igrača. Taj sustav doživljava svoj vrhunac 1950-ih godina.

NOGOMET U HRVATSKOJ

 

 1873. godine. Nogomet se na prostorima današnje Hrvatske igrao još 1873. godine. Igrali su ga u Rijeci engleski radnici, koji su radili u tadašnjem Riječkom tehničkom zavodu (Stabilimento tecnico fiumano), čiji je vlasnik od 1872 bio Robert Whitehead, a koji će kasnije postati tvornica Torpedo, protiv madjarskih radnika angažiranih na gradnji željezničke pruge Rijeka – Karlovac. Igralo se na području poznatom kao Pod Jelšun, izmedju ulaza u bivšu tvornicu Torpedo i današnje INA-ine rafinerije na Mlaki a u igru su bili uključeni i Riječani, radnici zavoda. Rijeka je tada bila corpus separatum - odnosno tijelo izdvojeno i autonomno od države koja okružuje grad, a izravno podredjeno ugarskoj kruni.

Iz knjige "Rijeka nogometa 1873-1948":
"U listopadu 1873, u povodu puštanja u promet dionice Rijeka – Karlovac, odigrana je u Rijeci prva nogometna utakmica u kojoj su igrali inženjeri i tehničari angažirani od strane madjarskih željeznica te inženjeri i tehničari i ostalo tehničko osoblje zaposleno u tvornici torpeda "Stabilimento tecnico fiumano". U igru su bili uključeni i Riječani (domaći strojarski radnici koji su ipak činili nukleus Whiteheadove tvornice torpeda). Prema danas dostupnim, a zabilježenim podatcima, bila je to uopće prva nogometna utakmica odigrana na tlu današnje Hrvatske (podatak koji se nalazio i na službenim stranicama Fife: Japan i Južna Koreja 2002. i Uefe: Portugal 2004. povodom održavanja Svjetskog i Europskog nogometnog prvenstva)."

 1880. godine, engleski tvorničari donose prvu nogometnu loptu u Županju i organiziraju igranje nogometa u koje su uključivali i domaće ljude, namještenike, radnike na sječi i dopremi hrastovih trupaca do tvornice tanina u Županji. Pošto je bilo samo devet Engleza, koji su došli u Hrvatsku nekoliko godina ranije kao stručnjaci za eksploataciju hrastovih šuma, pozvali su lokalne dječake neka im se pridruže. Postoji prvi pisani zapis o tome kako su lokalni mladići igrali "pravi engleski football", dok su im Englezi bili učitelji i suigrači. Jedan od vlasnika tvornice u to vrijeme bio je i Fred W. Hepburn (1869.-1940.) koji će se kasnije vjenčati s mladom županjkom Katarinom Horvatović (1876.-1950.). Fred W. Hepburn umire 1. travnja 1940. godine i pokopan je u Valpovu a "Šokačka Lady" Katarina Hepburn će, 1946. godine, prije odlaska u Englesku (1948. godine), pokloniti teren tvornice tanina lokalnom nogometnom klubu Graničaru. Jedna od prvih nogometnih lopti s kojima se igralo 1880-ih godina na području Županje sačuvana je i dan danas.

 1887. godine, 24. rujna, odigrana je i prva javna nogometna utakmica, kada su se brodovi Britanske mornarice usidrili u zadarskoj luci. Zadarski dnevni list "Il Dalmata" u broju 77 od 28. rujna 1887. godine izvještava kako su, uz prisutnost engleskoga princa od Edinbourgha i velikoga broja gledatelja, engleski mornari odigrali javnu utakmicu na vojničkom vježbalištu, uz sviranje engleske i austrougarske himne.

U početcima nogomet se igrao u okviru gimnastičke organizacije "Hrvatski sokol".

 1893. godine, 5. srpnja, ‘Hrvatski sokol’ u zagrebačkom dnevniku ‘Obzor’ upućuje poziv svima koji žele učiti igrati football (tada još nije bilo hrvatske riječi), neka se jave u društvo. Podučavatelj je bio Franjo Bučar.

Poziv u 'Obzoru':
»"Hrvatski Sokol".
Kako su u novije vrieme posvuda u Europi, dapače i izvan Europe, preotele mah u gimnastičkim družtvima gimnastičke igre, napose pak t. zv. englezke kao: Lawn Tennis, Football, Cricket, Croquet itd., odlučio je "Hrvatski Sokol" upoznati svoje članove s nekojim od tih igara. Dok se u tu svrhu ne priredi posebno ljetno igralište, koje se nalazi upravo iza zgrade "Sokola", učit će se igre u dvorani "Sokola", koja je za takove igre izvanredno zgodna. Igre počet će početkom drugoga tjedna, a najprije učit će se Lawn-Tennis i Football...
«

 1894. godine, nogomet se igra na klizalištu 1. Hrvatskoga klizačkoga društva u Jankomiru. Popularnost nogometa se širi i iste godine u Zagrebu počinje prvi Tečaj za učitelje gimnastike za srednje škole, koji traje dvije godine.

 1895. godine, 25. siječnja, igra se nogomet u zadarskom području, na Bokanjcu je na "omedjenom prostoru - igralištu", sedamdeset učenika zadarske gimnazije igralo nogomet unutar nastave tjelesnoga odgoja.

Tridest učitelja i jedna učiteljica polaznici Tečaja za učitelje gimnastike za srednje škole igraju i upoznavaju nogomet a 29. lipnja 1895. godine odigravaju javnu nogometnu utakmicu. Iste godine engleski geodeti i šumarski inženjeri koji su boravili u Novoj Gradiški medjusobno su takodjer odigrali javnu nogometnu utakmicu.

 1896. godine, Na prijedlog Slavka Rutznera Radmilovića (po riječi puškomet) igra football nazvana je nogomet.

1. ožujka, pravila nogometa tiskana su u zagrebačkom časopisu 'Šport' s naznakom da ih je priredio Mirko pl. Kovačić po prof. Konradu Kochu. Kovačić je u pravila unio i izraze kao što su: igralište, središte, krug, uzdužna i poprečna medja, lopta, slobodni udarac, udarac s kuta, udarac za kaznu, odlučujući i pomoćni sudci, stupovi, vrata, vratar, čuvari, branitelji, napadači i ine.

U Izvještaju Rakovačke gimnazije za školsku godinu 1895/96. piše kako su izmedju 1. srpnja 1895. i 30. lipnja 1896. godine za gimnazijsku gimnastičku zbirku nabavljene lopte za nogomet, češke i engleske proizvodnje.

Britanski mornari odigrali su medjusobno javne nogometne utakmice u Trogiru i nekim drugim gradovima.

 1897. godine, 28. ožujka, osnovan je u Novoj Gradiški Gimnastički i sportski klub koji je već na osnivačkoj skupštini odlučio da će gajiti biciklizam, a od modernih športova engleski Lawn-tenis i football, a kasnije croquet, cricket i hockey. Vijest o osnivanju Gimnast.-sport. kluba objavljuje i zagrebački list ‘Šport’.

Vijest u 'Športu':
»"Dopisi. Ustrojenje gimnast-sportskog kluba u Novoj Gradiški".
Dne 7. ožujka obdržavan je sastanak za osnutak gimnast.-sport. kluba. Sastanku je prisustvovalo dosta interesirajućih se, osobito mladje gospode. Sastanak se izjavio jednoglasno o osnutku takovog kluba, te odmah izabrao povjerenski odbor, koji je imao izraditi pravila i sazvati glavnu konstituirajuću skupštinu. Privremeni se je odbor latio odmah svojski posla, pak je sazvao za 28. ožujka glavni sastanak. Skupština, kojoj je prisustvovao povjerenik slav. kotar. oblasti, prihvatila je bez promjene po privremenom odboru sastavljena pravila, te je jednoglasno izabrala za predsjednika Stjepana Myohla trgovca i posjednika, za potpredsjednika Dragutina Schneidera posjednika, koji je ujedno potpredsjednik hrv. pjev. družtva "Graničar", za tajnika Frana Neferovića, šumar. vježbenika, za blagajnika Ivana Mallusa učitelja...
«

19. travnja, u Novoj Gradiški, na uskrsni ponedjeljak, održana je javna priredba Gimnastičkog i sportskog kluba. Pred dvije i pol tisuće gledatelja. Gledali su javnu nogometnu utakmicu svojih mladih sugradjana a isto tako i prikaz tenisa.

 1899. godine, nogomet se uvodi u nastavni program zadarske gimnazije kao obvezan predmet.

 1901. godine, igraju se javne nogometne utakmice u Vukovaru i Osijeku.

 1903. godine, 21. lipnja, u Trogiru su igrači ‘Hrvatskog Sokola’ iz Splita odigrali javnu utakmicu nogometa. Crveni i bijeli igrali su na istom igralištu (livada zvana Travarica) gdje su ranije, 1896. godine, igrali britanski mornari a loptu je naručio u Beču, prof. Ante Katunarić. Utakmica je završila 1:1 a u zagrebačkom časopisu ‘Sokol’ objavljen je (broj 10, od 15. listopada) opširni izvještaj o izletu splitskih sokola u Trogir.

Dio koji se odnosi na nogomet:
‘Iza gimnastičkih vježba na spravama igrasmo u 22 nogometa (Foot-ball) koja se igra u velike dopala općinstvu, jer za svakoga bila nešto nova i lijepa. Bilo je osobito veselje, kad bi lopta odletila van polja i pala komu na glavu ili suncobran koje gospodjice.’

Iste godine osnivaju se klubovi u Zagrebu, uljeto Prvi nogometni i športski klub u Zagrebu (PNIŠK, djeluje do 1909.) a 6. studenoga i Akademski športski klub (AŠK), koji godinu dana kasnije, na prijedlog Milovana Zoričića, mijenja ime u Hrvatski Akademski športski klub (HAŠK, djeluje do 1945., obnovljen 1990.). Treći klub osnovan je krajem 1903. godine pod imenom Hrvatski akademski športski klub Styx koji kasnije mijenja ime u Hrvatski sveučilišni klub Akademia. U Karlovcu se za članove Pokupskog sokola uredjuje igralište za engleski nogomet a nešto kasnije osnivaju i prvi nogometni klubovi, Trenk i Panonija. Takodjer osniva se u Samoboru klub po imenom Šišmiš.

 1904. godine odigrali su igrači PNIŠK-a javnu utakmicu u Zagrebu. Protivnika nisu imali, pa su odigrali medjusobno podijeljeni u dvije skupine. Točan nadnevak ove utakmice, kao i ishod nije poznat. Gledatelja koji su platili ulaznicu bilo je malo, tako da su od ulaznica ubrane tek 3 krune i 20 filira. Na okolnim nasipima sakupilo se mnogo znatiželjnika koji su pratili utakmicu bez plaćene ulaznice.

Osnovan HŠK Šator u Splitu i CS Olimpia u Rijeci (klub su osnovali Carlo Colussi, budući gradonačelnik Rijeke, braća Mitrovich, Antonio Marchich, Aristodemo Susmel i Agesilao Satti ali je nogometnu sekciju imao od 25. studenoga 1906.).

 1905. godine, 20. veljače osnovan je Club atletico Fiumano (Riječki atletski klub).

23. travnja, posada parobroda Slavonia, britanske kompanije Cunard Line, pod nazivom Slavonia FC, odigrala je utakmicu protiv kluba riječkih Talijana, Club Atletico Fiumano (Riječki atletski klub) i pobijedila rezultatom od 2:0.

CA Fiumano:
Debello, Kniff, Bob, Hojos, Forward, Szemes, Mestre, Hajnal, Kertesz, Mathiasko, Brillante. (još su igrali i Diamant, Schoen i Fink).

Slavonia FC:
J. Wilkinson, R. Stewart, W. Roberts, J. Curzen, J. Webber, G. Corlett, G. Skilling, W. Platt, W. Bligh, W. O'Malley, W. Titley.

Riječki je dnevnik 'La Bilancia' o tom susretu ovako izvijestio:
»U nedjelju 23.04.1905. poslije podne u 3 i 30 održana je utakmica izmedju Club Atletico Fiumano i Slavonia F.C. Utakmica je odigrana na igralištu Kvassay, vlasništvu istoimene obitelji na Pioppima. Prisustvovalo je 500-600 osoba, koje su sve bile živahne, zagrijane, oduševljene i razdragane uzbudljivim fazama igre, iako je većina njih prvi put imala priliku gledati nogometnu utakmicu. Utakmica je uspjela biti izvrsnom sa svakog aspekta i čudesna masa ljudi, koja si je dala napora doći u Kvassay, po okončanju utakmice udaljila se zadovoljna. Prvo poluvrijeme je bilo 1:0 za Engleze. U drugom poluvremenu su obje momčadi već bile umorne, a Englezi su uspjeli i drugi gol postići. Ukupan rezultat 2:0 za Slavonia F.C.«

27. kolovoza, A i B ekipe PNIŠK-a iz Zagreba igraju utakmicu, a završila je pobjedom A momčadi od 9:2.

1. listopada, PNIŠK iz Zagreba igra medjunarodnu utakmicu, protiv momčadi madjarskoga nogometnoga saveza (FTC). Taj susret je i prvi medjunarodni nogometni susret nekoga hrvatskoga kluba. Utakmica je odigrana na igralištu Magyar Athleticai Cluba u Budimpešti, a završila je pobjedom domaćih, 11:1. Zagrepčani su u toj utakmici nastupili u sastavu:
Filipčić, Schwarz, Todl, Mutafelija, Slavnić, Ugrinić, Polivka, Uhrl, Višinger, Koruna, Torbić.

3. studenoga, PNIŠK gostuje u Rijeci kod Club Atletico Fiumano. Frano Supilo nije izborio mjesto u momčadi CA Fiumano, ali igrao je Fiorello La Guardia, kasniji gradonačelnik New Yorka, koji je tada bio američki konzul u Rijeci a ujedno i član uprave kluba. Utakmica je završila pobjedom PNIŠK-a od 4:3.

CA Fiumano:
Singer, Mathiasko, Fleischman, La Guardia, Naschitz, Szemere, Hoelczh, Diamant, Morini, Fink i Schoen.

PNIŠK:
Baki, Slavnić, Kiseljak, Kabelka, Filipić, Koruna, Višinger, Ugrinić, Todl, Polivka i Ralo.

4. studenoga 1905. Riječki ‘Novi list’ ovako izvještava:
»Jučer u 2 i 3/4 sata poslije podne bilo je natjecanje medju zagrebačkim nogometnim i riečkim atletskim klubom. Borba kojoj je sa svake strane učestvovalo po 11 borioca, radi vrsnoće jednog i drugog odiela, trajala je vrlo dugo, a dovršila se je da je zagrebački klub pobjedio u 4 tačke, a riečki u 3. Tom vrlo zanimivom natjecanju prisustvovalo je mnogo puka, koji je s osobitim zanimanjem pratio borbu izmed dvaju vrsnih klubova«.

Osnovani Slavija (Sušak), Hrvatski srednjoškolski klub Arx (Zagreb).

 1906. godine, 28. listopada, u Zagrebu, na Marulićevom trgu, na mjestu na kojem se danas nalazi Sveučilišna knjižnica, odigrana je prva javna nogometna utakmica izmedju dvaju hrvatskih klubova, HAŠK-a i PNIŠK-a, sudio je Čeh Polivka a završila je neriješeno, 1:1.

HAŠK – PNIŠK 1:1. Gledatelja: oko 800. Sudac: Polivka.

Strijelci: Erbežnik za HAŠK i ?? za PNIŠK.

HAŠK:
Hinko Würth, Josip Besednik, Hugo Kudrna, Josip Novak, Ivan Lipovščak, Anđelo Grgić, Marko Konstrenčić, Dragutin Albrecht, Marko Kren, Vladimir Erbežnik, Zvonimir Bogdanović.

PNIŠK: Dragutin Baki, ??, R. Kiseljak, Uhrl, Alfred Schreiber, Filipić, Veljko Ugrinić, ??, Jan Todl, ??, ??.

Osnovani Concordia (Zagreb), Segesta (Sisak), H.N.I.Š.K. Primorac (Sušak) i C.S. Tarsia (Rijeka).

 1907. godine, 23. i 26. lipnja, izabrana selekcija Hrvatske odigrala je prve javne medjunarodne utakmice protiv Slavije u Pragu a bila je sastavljena od četiri igrača PNIŠK-a (Verteši, Schreiber, Todl i Berger) i devet igrača HAŠK-a (Besednik, Kudrna, Albrecht, Lipovščak, Benić, Kunz, Erbežnik, Galjuf i Novak). U to vrijeme praška Slavija bila je jednom od ponajboljih nogometnih momčadi Češke i Europe. Utakmice su igrane na igralištu Slavije na Letni i završile su 15:2 i 20:0 za Slaviju. Na 214. stranici tjednika ‘SPORT A HRY’ zapisani su podatci o prvoj utakmici koja je odigrana pred 800 gledatelja. Sudac je bio Čeh M. Horaček a u gledalištu je bilo i oko 150 hrvatskih mladića, praških studenata, koji su bodrili hrvatsku selekciju.

Hrvatska 1907.:
Verteši, Josip Besednik, Hugo Kudrna, Dragutin Albrecht, Ivo Lipovščak, Alfred Schreiber, Vilko Benić, Zvonimir Kunz, Jan Todl, Vladimir Erbežnik, Viktor Berger (Franjo Galjuf i Josip Novak).
Izbornici: Hinko Würth i Milovan Zoričić

Slavia Praha:
Josef Pulchert, Ring, Boček, Benda, Karel Kotouč, Milda, Jindra, Maly, Rozmaisl, Jan Košek, Jahn.
Trener: John William Maddden

24. kolovoza, Djački nogometni klub Koprivnica igra utakmicu protiv HAŠK-a iz Zagreba i rezultat je bio 1:15 za HAŠK.

13. listopada odigrana utakmica HAŠK – PNIŠK, 6:1.

Osnovani AŠK Croatia (Zagreb), ŠK Viktorija (Zagreb), Djački nogometni klub Koprivnica (današnji Slaven Belupo), NK Zelina (Sveti Ivan Zelina), Velebit ŠK (Sušak), Istria FC (Pula).

 1908. godine, HAŠK izdaje obnovljena pravila koja je, sa objašnjenjima i uputama dobivenim od engleskog saveza, preveo Milovan Zoričić.

21. lipnja odigrana je utakmica PNIŠK – Velebit ŠK (Sušak), 8:1.

Iste godine sušački učenici utemeljuju Srednjoškolski športski klub Victoria koji 1910. godine mijenja ime u Hrvatski športski klub Victoria.

Osnovani Olimpija (Karlovac), Tipografski (Zagreb), Podravac (Virje), NK Bjelovar, SK Virovitica, Giovine Mlacca u Rijeci i H.Š.K. Sparta (ponekad se koristi i naziv Šparta) na Sušaku.

 1909. godine, 1 kolovoza 1909. prvi put u povijesti riječkog nogometa jedan sušački i jedan riječki klub izveli su kombiniranu momčad i suprotstavili se gotovo nepobjedivim Englezima. U Martinšćici su igrači iz Primorca i Olimpije pobijedili FC Carpathiu s 3:1 (1:1). Supilov Novi list naveo je kako je "bilo prisutno mnogo ljudi, a jedan gol za naše pao je iz jedanaesterca".

5. listopada, osnovan je Hrvatski športski savez, za prvog predsjednika izabran je Dr. Ljudevit Andrassy a za tajnika Dr. Milovan Zoričić.

Osnovani Marsonia (Slavonski Brod), Srednjoškolski športski klub Velebit (Križevci), Srednjoškolski športski klub Viktorija (Križevci), Srednjoškolski ŠK (Slavonska Požega), Trenk srednjoškolski ŠNK (Slavonska Požega), HŠK Ilirija Zagreb, VGŠK (Varaždinski gimnazijski športski klub), NIŠK Oxford Zagreb, Edera AS (Pula).

 1910. godine, početkom travnja, u Novoj Gradiški osnovan SK UNITAS. U Petrinji je osnovan HŠK Svačić a u zadarskom okružju kao prvi klub osnovan je NK Zmaj (danas NK Arbanasi).

8. svibnja, HŠK Concordia – Grazer Sturm, 2:0.

Tjedne novine "Hrvatske pravice" u broju od 14. svibnja 1910. godine najavljuju prvu javnu utakmicu u Varaždinu uz objašnjenje:
„Igraju dvije protivničke stranke po 11 momaka. Svaka stranka nastoji da po stanovitim pravilima probije protivničke redove i utjera loptu kroz protivnička vrata. Kad je to postignuto, računa se protivnicima jedan „goal“, a igra počima kao iz početka, tj. iz sredine igrališta“.

15. svibnja, odigrana prva javna utakmica u Varaždinu: VGŠK – Olimpija (Karlovac) 1:4.
5. lipnja, odigrana je utakmica NIŠK Oxford Zagreb – Magyar Pozs. FC 33 Bratislava, 1:3.
7. kolovoza, odigrana je utakmica 1. Brodski SK Slavonija – HAŠK, 3:8.
26. prosinca odigran je prvi Kup Dalmacije za talijanske klubove na kojemu su nastupili dubrovački klub Forza e Coraggio di Ragusa i zadarski klub Societa Ginastica e Scherma di Zara. Bila je to prva službena nogometna utakmica odigrana u Zadru na kojoj su nastupili i Hrvati. Pobijedio je zadarski klub s 3:1.

Societa Ginastica e Scherma di Zara:
Bruno Majer, Vice Marušić, Ugo Gaćeša, Alfredo Toniatti, Giuseppe Rolli, Mate Maršan, Nicolo Tramontana, Carlo Toniatti, Ivan Dostal, Rikard Žohar i Vladimir Bakmaz.

Forza e Coraggio di Ragusa:
Enrico de Serragli, Ivan Posinak, Frane Božić, Tommaso Storelli, Davide Tolentino, Guglielmo Zaccagna, Giuseppe Leoni, Camilo de Serragli, Raul Bracanović, Frane Tripalo i Nicolo Putilli.

 1911. godine, 13. veljače., u Splitu je osnovan Hrvatski nogometni klub Hajduk, u Zagrebu je 26. travnja., osnovan 1. Hrvatski športski klub Gradjanski, u Puli Pola FC a u Opatiji NK Opatija (kao nogometni odjel Hrv. Sokola).

U Vukovaru su takodjer osnovani prvi klubovi, Hrvatski djački nogometni klub Sremac i Djački športski klub Šparta.

16. i 17. travnja odigravaju se, u Zagrebu, utakmice izmedju HAŠK-a i reprezentacije Češkog nogometnog saveza (HAŠK – Cesky svaz futbalovy, 0:8 i 1:7).

11. lipnja, Hajduk igra prvu utakmicu. Hajduk – Calcio Spalato, 9:0.

HAŠK u goste poziva igrače iz Srbije i u Zagrebu su odigrane 11. i 12. lipnja 1911. godine nogometne utakmice izmedju HAŠK-a i Reprezentacije kraljevine Srbije. Obje utakmice dobio je HAŠK, rezultatima 8:0 i 6:0. Nešto kasnije iste godine, 1. listopada, gostovala je u Zagrebu momčad Srpski Soko iz Beograda i odigrala utakmicu s HAŠK-om. Rezultat je bio 16:1, za HAŠK.

 1912. godine, 1. veljače, HAŠK Zagreb počinje graditi stadion na unajmljenom terenu Zagrebačke nadbiskupije u Maksimiru a već 5. svibnja 1912. godine stadion je otvoren i HAŠK je ugostio budimpeštanski BAC. Utakmica je završila pobjedom BAC-a od 3:0.

13. lipnja, na drugoj redovitoj godišnjoj skupštini Hrvatskoga športskoga saveza u Zagrebu, osnovana je Nogometna sekcija a u prvo nogometno vodstvo izabrani su za čelnika odnosno referenta dr. Milovan Zoričić, za njegovoga zamjenika Zvonimir Klobučar a za blagajnika Ivan Pipinić.

14. lipnja, Victoria – HAŠK, 3:8.

21. kolovoza, kombinirana momčad Gradjanski/HAŠK igra, u Zagrebu, medjunarodnu nogometnu utakmicu protiv talijanske momčadi Associazione del Calcio Vicenza a rezultat je bio 2:2.

Nakon što je HAŠK Zagreb sagradio stadion raspisano je, početkom rujna, prvo Nogometno prvenstvo Hrvatske i Slavonije za sezonu 1912/13. Prijavilo se je pet klubova a naknadno je uključen i HŠK Ilirija s tim što bi u proljetnom dijelu prvenstva odigrao i sve svoje utakmice iz jesenjskoga dijela. To prvenstvo nije završeno zbog svadje pa je redoslijed klubova odredjen odlukom odbornika: 1. HAŠK, 2. HŠK Concordia, 3. 1. HŠK Gradjanski, 4. AŠK Croatia, 5. HŠK Ilirija, 6. Tipografski športski klub Zagreb.
Osnovani NK Graničar (Slavonski Šamac), NK Zmaj (Zmajevac), Radničko športsko društvo Anarh (današnji RNK Split), Unitas studentski SK (Split), Uskok SK (Split), HNK Trogir, HNK Val (Kaštel Stari), Š.K. ARX na Sušaku a u Rijeci Club Sportivo Doria.

 1913. godine, momčad sastavljena od igrača engleskih Sjevernih sveučilišta (‘Northern University’) bila je na turneji po kontinentalnom dijelu Europe. Ta je momčad odigrala tri utakmice u Njemačkoj, Češkoj i Madjarskoj i pobijedila u sve tri ali je senzacionalno poražena u Hrvatskoj, 24. ožujka, u Zagrebu, od HAŠK-a. Rezultat je bio 1:0 a strijelac je bio Kastl.
HAŠK: Šuput, Kudrna, Banfić, Berman, I. Lipovšćak, Golob, Mujdrica, Kastl, Štancl, Justin, Hombauer.

Iz knjige 'HAŠK 1903-1923':
»Utakmici prisustvovala je masa publike, te se mora istaknuti, da je medju ovom bilo mnogo ljudi, koji su tom prilikom uopće prvi puta vidjeli nogomet, a bilo je što više i otvorenih protivnika tog sporta. Sama igra je tekla vrlo živo, premda se HAŠK na početku dao u defanzivu. Obrana HAŠK-a bila je na potpunoj visini, te bi sve lopte, koje bi prošle halfove i braniče, ostale u sigurnim rukama vratara Šuputa. Taj je imao i suviše posla. Englezi, koji su pokazivali tehniku, kakove mi još ni vidili nismo, neprestano su bili u navali, tako te je na njihovoj poli konačno ostao samo jedan back. Baš ovo donijelo nam je pobjedu. Nakon lijepog pasa Justina Štanclu, koji je u ono vrijeme slovio kao najbolji tehničar, jurne ovaj naprijed slijedjen samo po jednome backu. Štancla je medjutim slijedio na desno, a izvan off-sidea, najbrži igrač HAŠK-ove momčadi, desna spojka Kastl. U momentu, kad je protivnički back gotovo došao do Štancla, pasirao je ovaj loptu desno nazad Kastlu, koji se svojom brzinom našao pred engleskim goalom i plasirao loptu u lijevi ugao vratiju i to prije nego li se je vratar gostiju snašao. Nevjerojatan pljesak i povici 'goal' smeli su jošte više goste, koji su s mjesta poslali i drugog braniča u obranu, dok su ostali dali sve od sebe, kako bi izravnali.«

František 'Pan' Koželuh, prvi strani trener stiže u HAŠK iz Zagreba i osvaja prvo prvenstvo Hrvatske i Slavonije za sezonu 1912/13. Koželuh je poslije trenirao HŠK Concordiju (1938.-40.) i Bata Borovo (1940.-45.).
18. travnja, Kaposvari Atl. Club – AŠK Croatia Zagreb 4:0.
1. lipnja, otvoren stadion na Kantridi. Tom prigodom odigrana je i utakmica, Victoria – Građanski Zagreb, 3:0.

Victoria: Prebeg, Haramija, Novaković, Margan, Medanić, Lipovac, Albaneze, Kukić, Krunoslav, Fabica i Veljačić.

Građanski: Vrđuka, Šefranek, Šifer, Benić, Horvat, Stary, Jurčec, Kinert, Leško, Granitz, Sedlak.

13. srpnja, AŠK Croatia Zagreb – Attila Budapest 1:0.
30. kolovoza, Hajduk Split – Vicenza 0:2.
31. kolovoza, Hajduk Split – Vicenza 4:0.

Turneja praške Slavije: Concordia Zagreb – Slavia 1:3, Concordia Zagreb – Slavia 1:8, Hajduk Split – Slavia 0:3, Hajduk Split – Slavia 1:10.

Osnovani Šparta (Zagreb), HŠK Slaven (Zagreb), Požeški atletski NK (Slavonska Požega), SK Lav (od 1915. Lastavica SK, od 1923. NK Dinara) Knin, S.K.O.K. (Kostrena), Victoria SK (Split).

 1914. godine, u proljeće, raspisano je drugo Nogometno prvenstvo Hrvatske i Slavonije za sezonu 1913/14., s tim što bi se, tog proljeća 1914. godine, odigrale i utakmice jesenjskoga dijela iz 1913. godine. Opet nije završeno, ovoga puta zbog Prvoga svjetskoga rata. U prvenstvu su sudjelovali HŠK Concordia, 1. HŠK Gradjanski, AŠK Croatia, ZŠK Viktorija, Tipografski športski klub Zagreb, HŠK Ilirija, HŠK Trgovački i HŠK Atena a utakmice su igrane na stadionu Concordije (današnji stadion NK Zagreba u Kranjčevićevoj ulici).

26. travnja 1914., na Kantridi, Victoria – Concordia Zagreb, 4:0.
28. lipnja, Hajduk Split – GAK Graz 4:0.
18. srpnja, Hajduk Split – Magyar Football Club Budapest 3:2.
21. srpnja, HAŠK – Sparta Praha 0:5.
29. srpnja, Hajduk Split – Sparta Praha 0:1.
23. kolovoza, u Virju, u Podravini, odigrala se je utakmica izmedju HŠK Podravca iz Virja i momčadi Hrv. Sokola iz Bjelovara (5:3) a prihod je bio namijenjen obiteljima mobiliziranih vojnika toga kraja.

Osnovani Uskok (od 1937. Omladinac) Vranjic, Velebit HŠK (Split), Željezničarski športski klub Viktorija (od 1945. Lokomotiva) Zagreb.

 1915. godine, 23. i 24. svibnja, na stadionu HAŠK-a u Maksimiru odigravaju se ratne nogometne utakmice u korist Crvenoga križa. 23. svibnja igrali su HAŠK protiv Viktorije a 24. svibnja kombinirane momčadi HAŠK/Viktorija/Šparta protiv Zagreb/Atena/Slaven.

 1916. godine, osnovani Slavija Osijek (najuspješniji osječki klub u razdoblju do Drugoga svjetskoga rata) i Junak (Sinj).

 1917. godine, osnovan ŠK Osijek (1918. mijenja ime u Gradjanski a prestaje djelovati 1945. godine).

 1918. godine, odigrano je prvo prvenstvo Zagreba nakon Prvoga svjetskoga rata a prvak je bio HAŠK.

22. listopada, održana je obnoviteljska skupština Pododbora-Sekcije za nogomet Hrvatskoga športskoga saveza i tada se prvi put pojavljuje naziv izbornik. Toga dana na tu dužnost izabran je Hugo Kinert, no on za svoga mandata nije imao priliku izabrati i voditi izabranu vrstu Hrvata jer je već u travnju 1919. godine osnovan Jugoslavenski nogometni savez (JNS), u koji je inkorporiran HNS, a za izbornika izabran je zagrebčanin dr. Veljko Ugrinić.

Iz knjige 'Hrvatsko nogometno predstavništvo 1940.-2005.', na str. 388.:
»Dozvolom Redarstvenog povjerenstva za grad Zagreb, još za trajanja rata, stigla je 1. kolovoza 1918. dozvola br. IV-V-3451, kojom se Hrvatskom športskom savezu (HŠS-u) i njegovom Pododboru-Sekciji za nogomet dozvoljava obnavljanje djelovanja, koje je bilo prekinuto odlukom Bana Hrvatske od 27. srpnja 1914. Na obnoviteljskoj skupštini Pododbora-Sekcije za nogomet Hrvatskog športskog saveza (HŠS-a), što je održana 22. listopada 1918. u Zagrebu, održana je odmah i konstituirajuća sjednica, na kojoj je izabran njegov U. O. tehnički odbor, zatim utemeljen i sudački kolegij te drugi organi nogometne sekcije. Tom prigodom prvi put se pojavljuje naziv IZBORNIK. Na tu dužnost izabran je Hugo KINERT, suutemeljitelj i aktivni igrač zagrebačkog kluba Gradjanski Zagreb.«

Osnovani Orkan (Dugi Rat), HŠK Slavija (Zagreb).

 1919. godine, 15. travnja, u novoj državi, Kraljevstvu SHS, osnovan je u Zagrebu Jugoslavenski nogometni savez (JNS). Za prvoga predsjednika izabran je Hinko Würth, za potpredsjednika Antun Jakovac a za tajnika dr. Fran Šuklje. Savez je imao 108 registriranih nogometnih klubova (82 iz Hrvatske, 12 iz Bosne i Hercegovine i po 7 iz Slovenije i Srbije), kasnije rasporedjenih u podsaveze (zagrebački, beogradski, splitski, ljubljanski, osječki, subotički i ini.).

8. rujna, u kavani Medulić u Zagrebu, osnovan je Zagrebački nogometni podsavez (ZNP, današnji Zagrebački nogometni savez, ZNS). Za prvoga predsjednika izabran je dr. Fran Šuklje, za potpredsjednika dr. Kazimir Krenedić, za tajnike Pavao Kauders, Stjepan Somijaš i Vilko Brkić a za blagajnika Ivan Pipinić. Zagrebački nogometni podsavez djelovao je na području izmedju Drave i Save, u Lici i u jednom dijelu Bosne. U prvih deset godina djelovanja od 1919. do 1929. godine bilo je registrirano 64 kluba s toga područja od čega tridesetak izvan Zagreba.

14. rujna, Gradjanski Zagreb – Bačka Subotica 3:2
27. rujna, prijateljska nogometna utakmica u Pragu, Slavia – Gradjanski Zagreb, 3:2.
26. listopada, Gradjanski – HAŠK, pred 8.000 gledatelja, 0:0.

Osnovani HŠK Derby (Zagreb), HŠK Zagreb (današnji NK Zagreb), BŠK (od 1960. NK Belišće), Moslavina (Kutina), NK Slatina, Krndija (od 1952. NAŠK) Našice, GŠK Cibalia (Vinkovci), Željezničarski ŠK (Vinkovci), Križevački gradjanski športski klub, Gradjanski ŠK Virovitica, NK Karlovac, Gradjanski ŠK Karlovac (1941. fuzioniran s Olimpijom i Orijentom u HŠK Tomislav koji je djelovao do 1945.), ŠK Graničar (Djurdjevac), Slatinski NŠK, Radnički ŠK Sloga Osijek, Zagorec (Krapina), Ilirija (današnji NK Podravina), Hajduk (Pakrac), NK Jasenovac, Orijent (Sušak), DOŠK (Drniš), Primorac (Biograd), ŠK Plamen (kasnije GOŠK), SOŠK (Ston), NK Komita (od 1955. NK Omiš), Narona (od 1946. NK Neretva) Metković, Mladost (Prelog), Podravina (Ludbreg), NK Rovinj, NK Solin.

 1920. godine, 7. ožujka, osnovan je Splitski nogometni podsavez (SNP) a za prvoga predsjednika izabran je Vladimir Šore. Djelovao je na području Dalmacije, uključujući i otoke a do 1930. godine i osnivanja Zetskoga nogometnoga podsaveza u Cetinju uključivao je i klubove Kotora, Tivta, Nikšića, Cetinja, Bara, Budve, Podgorice, Balšića, Berana i dijela područja Bosne i Hercegovine Drvara i Livna. Poslije, 1939. godine pod Splitski nogometni podsavez potpali su i gradovi Mostar, Travnik, Čapljina i Ljubuški.

11. travnja, BSK Beograd – Gradjanski Zagreb, 0:3.
12. travnja, BSK Beograd – Gradjanski Zagreb, 0:10.
30. svibnja, Rapid Wien – Gradjanski Zagreb, 3:2.
31. svibnja, Slovan Wien – Gradjanski Zagreb, 3:3.

Osnovani NK Darda, Grozd (Kotlina), Jedinstvo (Donji Miholjac), Graničar (Županja), Graničar (Brodski Varoš), NK Turopolje, NK Čakovec, Svjetlost (Lužani), Židovski ŠK Makabi (Osijek), AŠK Nauta (danas NK Borac) Bakar, NK Orebić, Rat (Kuna Pelješka).

 1921. godine, 15. i 16. svibnja, splitski Hajduk i subotička Bačka igraju dvije prijateljske nogometne utakmice. Prvu utakmicu dobija Hajduk (2:1) a drugu Bačka (1:0).

Osnovani Jarun (Zagreb), HŠK Orao (od 1922. Uskok, djeluje do 1945.) Zagreb, Croatia (današnji NK Podsused), Tomislav (Drnje), NK Pitomača, Libertas (Novska), NK Kalinovac, Nosteria (Nuštar), Bilogorac (Veliko Trojstvo), Grom (današnji Slaven Grude), NK Medulin 1921, Jadran (današnji Pomorac Kostrena), NK Jelsa, Poljičanin (Srinjine), Zmaj (Makarska), Faraon (Trpanj), Grk (Potomje).

 1922. godine, osnovani NK Kloštar (Kloštar Ivanić), Hrvatski Gradjanski ŠK (Vukovar), Židovski ŠK Herut (Vinkovci), Sremac (Ilača), Ribar (Kopačevo), Drava (Novigrad Podravski), Oštrc (Zlatar), Tomislav (Donji Andrijevci), Naprijed (Hreljin), NK Vrbovsko, Sloga (Bjelovar), Urania (Baška Voda).

Prva turneja Gradjanskoga u Španjolskoj.

 1923. godine, održano je prvo nogometno prvenstvo Jugoslavije po jednostrukom kup-sustavu, a sudjelovalo je šest momčadi koje su osvojile prvenstva svojih podsaveza: Bačka, Jugoslavija, SAŠK, Hajduk, Gradjanski i Ilirija. Prvi prvak bio je 1. HŠK Gradjanski Zagreb koji je u finalu pobijedio SAŠK-a (1:1, 4:2). U prvenstvima Jugoslavije od 1923. do 1940. godine 1. HŠK Gradjanski Zagreb pet je puta bio prvak (1923., 1926., 1928., 1937. i 1940.), HNK Hajduk Split dvaput (1927. i 1929.), HŠK Concordia Zagreb dvaput (1930. i 1932.) a HAŠK Zagreb jednom (1938.).

Druga turneja Gradjanskoga u Španjolskoj i pobjeda od 1:0 protiv, dotad na domaćem terenu neporažene, FC Barcelone.

Osnovani ŠK Ferraria (Zagreb), HŠK Grič (Zagreb), Osvit (Djelekovec), NK Dugo Selo, Olimpija (Osijek), NK Otok, Fruškogorac (Ilok), Šokadija (Babina Greda), Oriolik (Oriovac), Tomislav (Berek), Tomislav (Djulovac), ŠNK Frankopan Galdovo (Sisak), Garić (Garešnica), Hajduk (Hercegovac), NOŠK (Novigrad), Vinodol (Novi Vinodolski).

 1924. godine, u Beogradu, Reprezentacija Zagreba osvaja zlatni pokal kralja Aleksandra I. Karadjordjevića.

Zagreb – Split 3:2

Strijelci: 1:0 Mantler, 2:0 Vinek, 3:0 Hitrec, 3:1 ?, 3:2 ?.

Zagreb: Fridrich, Vrbančić, Dasović, Hitrec, Rupec, Götz, Babić, Vinek, Perška, Mantler, Plazzeriano.

Split: ?

16. ožujka, osnovan je Osječki nogometni podsavez (ONP) a za prvog predsjednika izabran je Ernest Pascher. Uključivao je klubove Slavonije, Baranje, neke klubove sa područja bjelovarske župe te neke klubove sa područja Bosanskog Šamca, Brčkog i Šida.

Osnovani NK Maksimir (Zagreb), NK Trnje (Zagreb), VŠK Zrinski (današnji NK Vrbovec), Požeški Gradjanski ŠK, Šparta ŠK (Beli Manastir), Graničar (Legrad), Panonija (Peteranec), Lovor (Nijemci), Hajduk (Tovarnik), Zrinski (Bošnjaci), Ilova (Tomašica), NK Bilje, Iskra (Janjina).

 1925. godine, u Zagrebu, Reprezentacija Zagreba po drugi put osvaja zlatni pokal kralja Aleksandra I. Karadjordjevića. Sudac: Joksić.

Zagreb – Split 3:1

Strijelci: 1:0 Buble, 2:0 Babić, 2:1 Benčić, 3:1 Grdenić.

Zagreb: Mihelčić, Vrbančić, Dasović, Hitrec, Premerl, Remec, Grdenić, Buble, Babić II, Perška, Pavleković.

Split: Brajević, Rodin, Dujmović, Bonačić I, Kurir, Poduje II, Poduje I, Benčić, Bonačić II, Markovina, Radić.

Osnovani NK Petrovci, Tomislav (Cerna), Tomislav (Sveti Ivan Žabno), Jaska (Jastrebarsko), NK Samobor, NK Savski Marof, NK Lipik, NK Kutjevo, Polet (Pribislavec), Ratar (Piškorevci), Slavonac (Brodski Stupnik), Nehaj (Senj), Velebit (Benkovac), Zemunik (Zemunik Donji).

 1926. godine, u Ljubljani, Reprezentacija Zagreba po treći put osvaja zlatni pokal kralja Aleksandra I. Karadjordjevića i dobija ga u trajno vlasništvo (nestao je u svibnju 1945. godine i izgubio mu se svaki trag).

Gledatelja: 5.000. Sudac: Nedoklan.

Zagreb – Beograd 3:1

Strijelci: 1:0 Cindrić, 2:0 Cindrić, 3:0 Cindrić, 3:1 Dragičević.

Zagreb: Mihelčić, Vrbančić, Remec, Hitrec, Premerl, Marjanović, Urbanke, Agić, Leinert, Cindrić, Giller.

Beograd: Nikolić, Ivković, Stakić, Arsenijević, Petrović, Gjorgjević, Marjanović, Jovanović, Petković, Dragičević, Sekulić.

Osnovani Sloga RŠK (Vukovar), Grafičar ŠK (Osijek), Stubica (Donja Stubica), NK Oroslavje, Zrmanja (Obrovac), Panonija (od 1929. Trešnjevka) Zagreb.

 1927. godine, 17. srpnja, prvi radio prijenos. Radio Zagreb obavio je prvi prijenos jedne nogometne utakmice. 1. HŠK Gradjanski – HAŠK (4:2), za mikrofonom bio je Marijan Polić.

Osnovani ZET (Zagreb), HŠK Ličanin (Zagreb, prestao djelovati 1945.), Sloga (Borovo), Meteor (Slakovci), Gyoezelem (Korodj), Sindjelić (Trpinja), Šokadija (Šumeće), Šokadija (Sredanci), Šokadija (Strizivojna), Gaj (Mače), Dubrovčan (Donja Dubrava), Bukovčan 27 (M. Bukovec), Omladinac (Lastovo).

 1928. godine, 21. travnja, u kvalifikacijama za Srednjoeuropski kup (Mitropa cup), Gradjanski u Zagrebu pobjedjuje beogradsku Jugoslaviju s 5:1. HAŠK u Beogradu gubi od BSK-a s 2:0 a zatim i Hajduk od BSK-a u Zagrebu s 3:1.

Osnovani Belje (Kneževo), Slavonija (Podravski Podgajci), NK Marinci, Sremac (Markušica), Hajduk Mirko (Mirkovci), Hajduk (Bapska), Hajduk (Marijanci), NK Negoslavci, Jadran (Gunja), Graničar (Stupnički Kuti), Graničar (Kotoriba), Graničar (Šljivoševci), Sloga (Konjščina), Naprijed (Mrzović), Ivančica (Zlatar Bistrica), Sokolac (Brinje), Zrinski (Odra).

 1931. godine, 2. rujna, na igralištu HŠK Concordije u Zagrebu, odigrana je prva noćna utakmica na Balkanu. Gledatelja: 15.000. Sudac: Fabris.

Reprezentacija Zagreba – Madrid 2:1 (1:1)

Strijelci: 1:0 Hitrec 30', 1:1 ?? 33', 2:1 Hitrec 54'.

Zagreb: Maksimilijan Mihelčić, August Bivec, Marko Rajković, Boško Ralić, Danijel Premerl, Zlatko Sinković, Zvonimir Stanković, Ivan Hitrec, Aleksandar Živković, Slavin Cindrić, Mirko Kokotović.

Madrid: Ricard Zamora Martínez, Félix Quesada, Jacinto Quincoces López, Antonio Bonet Silvestre, Desiderio Esparza Echauri, Luis Olaso Anabitarte, Tomàs Bestit Martinez, Luis Regueiro Pagola, Luis Marín Sabater, Juan Marrero Pérez Hilario, Eugenio Hilario Calvo.

Osnovani NK Lučko (Zagreb), Baranjac (Beli Manastir), Bedem (Ivankovo), Frankopan (Rokovci), Croatia (Jankovci), Srijemac (Strošinci), Sloboda (Varaždin), Slavija (današnji NK Varteks) Varaždin, NK Klana, Goranin (Delnice), NK Vodice.

 1932. godine, osnovani SK Bata Borovo, Jelačić (Vukovina), NK Mraclin, Borac (Retkovci), NK Bršadin, NK Podgradje, Obilić (Ostrovo), RAŠK (Rajevo Selo), NK Ogulin, Mladost (Marija Bistrica), NK Gomirje, Grobničan (Čavle), Sloga (Štrigova), BSK (Budaševo), Lastavica (Grabovac), Slavonac (Lipovljani), Hajduk (Vela Luka), Neretvanac (Opuzen).

 1933. godine, osnovani Sloga (Koritna), Mladost (Antin), Bosut (Apševci), Šokadija (Djeletovci), Mladost (Sigetec), Mladost (Ždralovi), ŠNK Gora (Globočec Ludbreški), TOSK (Tuk), Željezničar (Moravice), SOŠK (Skradin), Varbonj (Vrbanj).

 1934. godine, osnovani Zrinski (Tordinci), Srijem (Orolik), Rusin (Mikluševci), Viktorija (Kučanci), Drava (Sveti Djurdj), NK Crnac.

 1936. godine, Gradjanski u Zagrebu pobjedjuje FC Liverpool, 5:1.

 1937. godine, prvu žensku nogometnu sekciju osnivaju Vukovarke u Borovu, pri SK Bata Borovo, zatim se ženske nogometne sekcije osnivaju u Zagrebu i Varaždinu. ŽNK Maksimir, ŽNK Zagreb i Jugoslavija u Zagrebu, Slavija u Varaždinu i Bata Borovo.

 1938. godine, 24. srpnja, u Zagrebu, na igralištu Svetice u Maksimiru, nogometašice kluba Zagreb pobjedjuju nogometašice kluba Brno, 1:0. Posjetitelja na utakmici bilo je 12.000.

 1939. godine, 6. kolovoza, obnovljen je Hrvatski nogometni savez. Ovaj Savez djelovao je potpuno samostalno i poduzimao je niz obveza u promicanju hrvatskoga nogometa. Dr. Ivo Kraljević izabran je za prvoga predsjednika.

Izvršena je cjelokupna reorganizacija nogometa u Kraljevini Jugoslaviji te su potpuno autonomni nacionalni savezi (hrvatski, slovenski i srpski), koji su osnovani na osnovi federalnoga uredjenja unutar jednoga Vrhovnoga nogometnoga saveza Jugoslavije (VNS), osnovali i igrali nogometne lige, nakon kojih se igrala Nacionalna liga. U sezoni 1939./40. Nacionalnu ligu igrali su 3 najbolje plasirana kluba iz Hrvatsko-slovenske lige (1. Gradjanski Zagreb, 2. Hajduk Split, 3. HAŠK Zagreb) i 3 najbolje plasirana kluba iz Srpske lige (1. BSK Beograd, 2. Jugoslavija Beograd, 3. Slavija Sarajevo) a prvak bio je Gradjanski Zagreb. U sezoni 1940./41. Nacionalna liga nije odigrana zbog napada Njemačke na Kraljevinu Jugoslaviju (6. travnja, 1941. godine) a trebali su je igrati 3 najbolje plasirana kluba iz Hrvatske lige (1. Hajduk Split, 2. Gradjanski Zagreb, 3. Concordia Zagreb), 1 iz Slovenske lige (1. Ljubljana) i 4 iz Srpske lige (prvenstvo nije završeno, 1. BSK Beograd, 2. Jugoslavija Beograd, 3. Vojvodina Novi Sad te Jedinstvo Beograd ili Bata Borovo koji su trebali odigrati zaostalu utakmicu 6. travnja 1941. godine a koja bi odlučila 4. mjesto).

 1940. godine, 14. siječnja, osnovan je Sušački nogometni podsavez (SNP) a obuhvaćao je klubove Hrvatskoga primorja, Kvarnerskih otoka i Gorskoga kotara. Prvi predsjednik je bio Milan Blažević.

Hrvatska nogometna reprezentacija počela je nastupati kao izabrana vrsta Banovine Hrvatske i odigrala je 4 medjunarodne utakmice. U prvoj utakmici 2. travnja 1940. godine, Hrvatska reprezentacija pobijedila je Švicarsku u Zagrebu s 4:0. Zatim je 21. travnja opet pobijedila Švicarsku u Bernu s 2:0, pa izgubila od Madjarske, 2. svibnja u Budimpešti s 1:0 i pred kraj godine, 8. prosinca, odigrala neriješeno, 1:1, s Madjarskom u Zagrebu. Izbornik bio je Jozo Jakopić, a trener Márton Bukovi.

Hrvatska 1940.:
Franjo Glaser (4 utakmice/2 primljena pogotka) (Emil Urch 0/0), Ivan Šuprina (3 utakmice/0 postignutih pogodaka), Miroslav Brozović (2/0), Ivica Belošević (3/0), Zvonko Jazbec (3/1), Ivan Jazbinšek (4/0), Zvonimir Cimermančić (4/2), Franjo Wölfl (4/0), Svetozar Djanić (3/1), August Lešnik (3/1), Florijan Matekalo (4/1), Mirko Kokotović (3/0), Milan Antolković (1/0), Ratko Kacian (1/0), Gajo Raffanelli (1/0), Aleksandar Živković (1/0).

Izbornik: Jozo Jakopić (4). 4 2 1 1 6:2.

zagrebački Gradjanski dospijeva do puluzavršnice Srednjoeuropskoga kupa (Mitropa cup) gdje nakon tri neriješene utakmice s bukureštanskim Rapidom (u Zagrebu 0:0, u Bukureštu 0:0 i u Subotici 1:1) gubi na kocki. Završnica za tu godinu nije odigrana zbog Drugoga svjetskoga rata.

Osnovani Borac (Banovci) i NK Krk.

 1941. godine, nakon vojnoga sloma Kraljevine Jugoslavije, ustaše 10. travnja proglašavaju te uz pomoć Italije i Njemačke uspostavljaju Nezavisnu Hrvatsku Državu a prvi povjerenik Hrvatskoga nogometnoga saveza postaje dr. Rudolf Hitrec, bivši nogometaš zagrebačkoga Gradjanskoga i brat Ice Hitreca. Tijekom Drugoga svjetskoga rata, ured povjerenika preuzima Vatroslav Petek te dr. Rinaldo Culić a Hrvatski nogometni savez nastavio je s radom i nakon Drugoga svjetskoga rata. Mijo Hršak, Ratko Viličić, Lazo Vračarić, Boris Bakrač, Vlado Ranogajec, Mirko Oklobdžija, Pero Splivalo, Luka Bajakić i ini... bili su njegovi predsjednici.

Pismom od 17. srpnja Hrvatski nogometni savez (HNS) obaviješten je o primitku u članstvo FIFA-e.

Hrvatska nogometna reprezentacija odigrala je 15 utakmica u razdoblju od 1941. do 1945. godine. Prvu utakmicu odigrala je 15. lipnja 1941. godine protiv Njemačke, u Beču, a posljednju 9. travnja 1944. godine, u Zagrebu, protiv Slovačke. Za vrijeme Drugoga svjetskoga rata igrana su 4 prvenstva, ali samo su dva dovršena, i jedan kup u kojemu je 1941. godine pobjednik bio Gradjanski iz Zagreba. U sezoni 1941./42. odigran je samo jesenski dio prvenstva (vodio je zagrebački Gradjanski), a 1942. godine prešlo se na sustav proljeće–jesen. Godine 1942. prvak je bila zagrebačka Concordia, a 1943. godine Gradjanski iz Zagreba. Prvenstvo 1944. godine nije završeno. U ligaškome natjecanju za vrijeme NDH sudjelovali su HŠK Concordia, 1. HŠK Gradjanski, HAŠK, Željezničar, Ličanin i Ferraria iz Zagreba, Hajduk, Gradjanski i Radnik iz Osijeka, Gradjanski, Zemun i Viktorija iz Zemuna, SAŠK i Gjergelez iz Sarajeva, HBŠK i Hrvoje iz Banje Luke, Zrinski iz Mostara, Zagorac iz Varaždina i Bata iz Borova.

Hrvatska 1941.–1945.:
Franjo Glaser (7 utakmica/19 primljenih pogodaka) (Zvonimir Monsider 6/6, Emil Urch 2/4, Vladimir Šimunić 1/0), Ernest Dubac (15 utakmica/0 postignutih pogodaka), Krešo Pukšec (6/0), Miroslav Brozović (15/0), Ivan Jazbinšek (13/0), Gustav Lechner (11/0), Slavko Beda (1/1), Zvonimir Cimermančić (13/6), Franjo Wölfl (14/12), August Lešnik (6/5), Svetozar Djanić (1/0), Mirko Kokotović (12/2), Slavko Pavletić (4/2), Zlatko Čajkovski (2/0), Milan Antolković (9/3), Ratko Kacian (9/1), Antun Pogačnik (1/0), Branko Pleše (13/3), Slavko Kodrnja (2/0), Viktor Ajbek (1/0), Zvonko Koceić (2/0), Antun Lokošek (1/1).

Izbornici: Rudolf Hitrec (1) 1 0 0 1 1:5, Bogdan Cuvaj (13) 13 6 3 4 29:21, Bernard Hügl (1) 1 1 0 0 7:3. Ukupno: 15 7 3 5 37:29

Hajduk odbija sudjelovati u prvenstvu Italije i za vrijeme talijanske okupaciju Splita (1941.–1943.) ne djeluje.

Osnovan NK Radnik (Sesvete).

 1944. godine, 7. svibnja, obnavlja se rad Hajduka na otoku Visu. Prva momčad Hajduka u periodu od 7. svibnja, 1944. do 23. listopada 1945. godine igra 90 utakmica i ostvaruje 74 pobjede, 9 neriješenih i 7 izgubljenih a druga momčad igra još 23 utakmice i ostvaruje 17 pobjeda, 3 neriješenih i 3 izgubljenih. Ukupno: 113 91 12 10 522:145.

Hajdukovci su poslali pozdrav Splitu:
"Tvoj "Hajduk", prvi predstavnik sportske Dalmacije, koji ti je pronio slavu kroz 33 države i 4 kontinenta, nalazi se danas, nakon trogodišnjih fašističko-ustaških progona, na slobodi – na oslobodjenom teritoriju i na dan Sv. Duje, tvog patrona, obnavlja se u okrilju Narodnooslobodilačke borbe..."

13. svibnja, na Visu, obnovljeni Hajduk igra svoju prvu utakmicu. Hajduk NOVJ – Queen’s Regiments 7:1.

23. rujna, u Bariju, Hajduk igra prijateljsku nogometnu utakmicu. Pred pred više od 40.000 gledatelja, British Services XI. – Hajduk NOVJ 7:2.

Vojna reprezentacija Velike Britanije (British Services XI.): Gordon Rennie (St. Mirren), Andy Beatty (Preston), Sam Malpass (Fulham), Collier (Aberdeen), Stan Cullis (Wolverhampton), James Murphy (West Bromwich) Tom Finney (Preston), Bryn Jones (Arsenal), George Wilkins (Bredford), Jimmy Rudd (Manchester City) i Bill Strauss (Aberdeen).

Hajduk NOVJ (Yugoslav National Liberation Army XI.): Petar Brkljača, Ljubomir Kokeza, Jozo Matošić (k), Slavko Luštica, Dušan Bjelanović, Branko Bakotić, Ivo Alujević, Ervin Katnić, Miljenko Batinić, Frane Matošić i Ivo Radovniković.

 1945. godine, političkim dekretom novih vlasti raspuštaju se uprave športskih saveza, podsaveza, župa i klubova koji su djelovali tijekom NDH 1941.–1945.

Ministar narodnoga zdravlja Federalne Države Hrvatske dr. Aleksandar Koharović donio je, na prijedlog Zemaljskoga fizkulturnoga odbora Hrvatske, sljedeću odluku:
“Rješavam da se raspuste uprave svih športskih saveza, potsaveza, župa, klubova i ostalih fizkulturnih udruženja na području federalne Hrvatske, a koje su djelovale za vrijeme okupacije t.j. od 10. travnja 1941. do oslobodjenja. Sva pokretna i nepokretna imovina športskih foruma i klubova raspuštenih uprava povjerava se do daljnje odredbe na čuvanje i raspolaganje Zemaljskom fizkulturnom odboru Hrvatske, odnosno okružnim, kotarskim ili gradskim fizkulturnim odborima gdje takovi postoje, a gdje ne postoje, mjesnim omladinskim organizacijama. Opširnije tumačenje ovog rješenja i upute za osnivanje novih fizkulturnih društava prepušta se Zemaljskom fizkulturnom odboru Hrvatske.”

9. lipnja, formira se FD Dinamo (sljednik Gradjanskoga iz Zagreba)

3.-9. rujna, održano je prvo poslijeratno prvenstvo DF Jugoslavije a sudjelovale su sve republike te Jugoslavenska Armija i AP Vojvodina. Igralo se po jednostrukom kup-sustavu. Prvo mjesto osvojila je momčad Srbije, a slijedile su: 2. Jugoslavenska Armija, 3. Hrvatska, 4. Vojvodina, 5. Crna Gora, 6. Slovenija, 7. Bosna i Hercegovina, 8. Makedonija. Najbolji strijelac prvenstva bio je Stjepan Bobek (JA) koji je u 3 utakmice postigao 8 pogodaka. Slijede zatim: Reiss (Hrvatska) 3/3, Karanfilović (Vojvodina) 2/2, Jezerkić i Mitić (Srbija) 2/2, Golob 2/2 i Cimermančić (Hrvatska) 3/2, Šereš (Vojvodina) 3/2 itd.

Četvrtzavršnica:
Srbija – Crna Gora 2:1
Hrvatska – BiH 6:1
Vojvodina – Makedonija 3:1
JA – Slovenija 8:2

Poluzavršnica:
Srbija – Hrvatska 3:1
JA – Vojvodina 4:3

Za 3. mjesto:
Hrvatska – Vojvodina 3:0

Završnica:
Srbija – JA 1:0

Hrvatska 1945.:
Franjo Šoštarić (3 utakmice/4 primljena pogotka), Ivica Kolaković (3 utakmice/0 postignutih pogodaka), Krešimir Pukšec (3/0), Srećko Šimunović (3/0), Gustav Lechner (3/0), Dragutin Dubravčić (2/0), Vladimir Lončarić (1/0), Ivica Reiss (3/3), Zvonimir Cimermančić (3/2), Ratko Kacian (3/1), Vinko Golob (2/2), Zvonimir Reberski (2/1), Željko Čajkovski (2/1).
Trener: Marton Bukovi (3) 3 2 0 1 10:4.

Drugo (prvo poslijeratno klupsko) prvenstvo Jugoslavije održano je po liga-sustavu (1946./47.) i igrano je s 14 klubova. Treće prvenstvo igrano je s 10 klubova. U prvenstvu 1951. godine broj klubova povećan je na 12 (igralo se proljeće-jesen). Kako bi se ponovno uvelo igranje jesen-proljeće, kao i u drugim europskim državama, igralo se po skraćenom, non-stop sustavu. Klubovi su prvo igrali podijeljeni u dvije skupine, dok se drugi dio prvenstva odvijao u tri skupine: klubovi su bili podijeljeni prema uspjehu u prvom dijelu. Prvenstvo je osvojio splitski Hajduk. U sezoni 1953./54. broj članova Prve lige povećan je na 14 klubova; sustav i broj klubova ostao je do sezone 1958./59., kada je smanjen na 12. U sezoni 1962./63. broj klubova opet je povećan na 14. Zbog katastrofalnoga potresa u Skopju 1964. godine, Vardar se nije mogao normalno natjecati, pa je odlučeno da ne ispadne iz Lige, nego se broj klubova povećao na 15, a 1965./66. na 16. Tako je bilo sve do 1968./69., otkad je Prva liga imala 18 klubova. Dinamo, Hajduk, Osijek i Rijeka prestaju 1991. godine sudjelovati i počinju nastupati u hrvatskom prvenstvu.

U prvenstvima Jugoslavije nakon Drugoga svjetskoga rata, od 1946. do 1991. godine, najuspješniji su bili Crvena zvezda (18 naslova prvaka), Partizan (11), Hajduk (7) i Dinamo (4). U natjecanjima za kup najuspješnija je bila Crvena zvezda (12 pobjeda). Od hrvatskih klubova kup su osvajali Hajduk (9), Dinamo (7) i Rijeka (2).


NAJBOLJI STRIJELCI U PRVENSTVU JUGOSLAVIJE IZ HRVATSKIH KLUBOVA

(1923.-1991.)

 

sezona      igrač                  klub              utakmica pogodaka

1928.      Ljubo Benčić           (Hajduk Split)           5       8

1931./32.  Svetislav Valjarević   (Concordia Zagreb)       ?      10

1932./33.  Vladimir Kragić        (Hajduk Split)          20      21

1934./35.  Leo Lemešić            (Hajduk Split)          18      18

1937./38.  August Lešnik          (Gradjanski Zagreb)     18      17

1938./39.  August Lešnik          (Gradjanski Zagreb)     22      22

1939./40.  August Lešnik1         (Gradjanski Zagreb)      ?      10

1946./47.  Franjo Wölfl           (Dinamo Zagreb)         24      28

1947./48.  Franjo Wölfl           (Dinamo Zagreb)         17      22

1948./49.  Frane Matošić          (Hajduk Split)          18      17

1954./55.  Bernard Vukas2         (Hajduk Split)          26      20

1961./62.  Dražan Jerković        (Dinamo Zagreb)         22      16

1964./65.  Zlatko Dračić          (Zagreb)                26      23

1965./66.  Petar Nadoveza         (Hajduk Split)          28      21

1970./71.  Petar Nadoveza3        (Hajduk Split)          24      20

1980./81.  Milan Radović          (Rijeka)                 ?      26

1981./82.  Snješko Cerin          (Dinamo Zagreb)         31      19

1982./83.  Sulejman Halilović     (Dinamo Vinkovci)        ?      18

1984./85.  Zlatko Vujović         (Hajduk Split)           ?      25

1985./86.  Davor Čop              (Dinamo Vinkovci)        ?      20

1988./89.  Davor Šuker            (Osijek)                 ?      18

 

Dijele:
1Svetislav Glišović (BSK Beograd)
2Predrag Marković (BSK Beograd), Kosta Tomašević (Spartak Subotica)
3Boško Janković (Željezničar Sarajevo)

 1950. godine, 26. veljače, odigrana je prijateljska nogometna utakmica, Hrvatska – Srbija.

Zagreb. Gledatelja: 35.000. Vrijeme kišovito. Sudac: Mika Popović (Beograd).

Hrvatska – Srbija 4:1

Strijelci: Cimermančić (2), Vukas, Rupnik (za Hrvatsku), Palfi (za Srbiju).

Hrvatska 1950.:
Vladimir Beara, Ivica Horvat, Ivan Ožegović, Krešimir Pukšec, Ervin Katnić, Ivo Radovniković, Zvonimir Cimermančić, Dionizije Dvornić (Domagoj Kapetanović), Branko Vidjak, Franjo Rupnik, Bernard Vukas.
Izbornik:?

Srbija:
Srdjan Mrkušić, Sreten Begovac, Blagoje Nešović, Ljubiša Spaić, Branko Stanković, Bela Palfi, Tihomir Ognjanov, Rajko Mitić, Kosta Tomašević, Josip Takač, Branislav Vukosavljević.
Izbornik:?

zagrebački Dinamo u završnici kupa gubi od beogradske Crvene zvezde, 1:1 (1:1, 0:1) i ponovljena utakmica 3:0 za Crvenu zvezdu.

28. listopada, osnovana navijačka skupina splitskoga Hajduka, Torcida.

 1951. godine, zagrebački Dinamo u završnici kupa pobjedjuje novosadsku Vojvodinu, u dvije utakmice, 2:0, 2:0.

3. listopada, zagrebački Dinamo u Zagrebu pobjedjuje Rapid Wien, 6:2.

 1953. godine, 17. lipnja, HNK Rijeka organizira turnir omladinskih momčadi "Kvarnerska rivijera". Prvi pobjedik bio je splitski Hajduk.

splitski Hajduk u završnici kupa gubi od BSK-a, 2:0.

 1955. godine, splitski Hajduk u finalu kupa gubi od BSK-a, 2:0.

 1956. godine, 12. rujna, odigrana je prijateljska utakmica, Hrvatska – Indonezija.

Zagreb. Gledatelja: 12.000. Vrijeme: lijepo. Teren: idealan za igru. Sudci: Ezio Damiani (Hrvatska), Antun Marek (Hrvatska), Hermenegildo Kranjc (Hrvatska).

Hrvatska – Indonezija 5:2

Strijelci: 1:0 Matuš 9', 2:0 Krstulović 13', 3:0 Rebac 17', 3:1 Tan Liong Houw 24', 4:1 Benko 43', 5:1 Rebac 54', 5:2 Witarsa 70'.

Hrvatska 1956.:
Ante Vulić, Svemir Delić, Ante Vidošević, Stanko Krstulović, Vladimir Klaić, Ante Žanetić, Sulejman Rebac, Željko Matuš, Dražan Jerković (Ivan Medle 46'), Joško Vidošević, Aleksandar Benko (kap.).
Izbornici: Bruno Knežević, Leo Lemešić i Franjo Wölfl.
Trener: Ljubo Benčić.

Indonezija:
Maulwi Saelan (Paidjo 46'), Chairuddin Siregar, Thio Him Tjiang, Sudjana Rukma, Kwee Kiat Sek, Tan Liong Houw (kap.), Ade Dana, Aang Witarsa, Phoa Sian Liong, Ashari Danu (Lie Kian An 46'), Djamiat Dalhar.
Izbornik: Antun Pogačnik.
Trener: Isa Basir.

 1957. godine, 12. svibnja, prvi TV prijenos. Televizija Zagreb obavlja prvi televizijski prijenos jedne nogometne utakmice. Jugoslavija – Italija (6:1), uz komentar Mladena Delića.

 1960. godine, zagrebački Dinamo u završnici kupa pobjedjuje beogradskoga Partizana, 3:2.

 1961. godine, zagrebački Dinamo stiže do poluzavršnice Kupa pobjednika kupova ali ispada od Fiorentine. U Firenci gubi s 3:0 a u Zagrebu pobjedjuje s 2:1.

varaždinski Varteks igra u završnici kupa i gubi od skopskoga Vardara, 2:1.

 1963. godine, zagrebački Dinamo igra završnicu Kupa velesajamskih gradova (kasnije preimenovan u Kup UEFA a danas nosi naziv Europa liga) ali u dvije utakmice gubi od Valencije (1:2, 0:2).

zagrebački Dinamo u završnici kupa pobjedjuje splitskoga Hajduka, 4:1

21.-23. lipnja, u Borovu naselju odigran prvi Savezni pionirski turnir. Sudionici su podijeljeni u grupe: klubovi 1. i 2. saveznih liga, domaćini i klubovi republičkih stupnjeva natjecanja ili pionirske reprezentacije regija.

 1965. godine, zagrebački Dinamo stiže do četvrtzavršnice Kupa pobjednika kupova ali ispada od Torina. U Torinu je bilo 1:1 a u Zagrebu gubi s 2:1.

zagrebački Dinamo u finalu kupa pobjedjuje titogradsku Budućnost, 2:1.

 1966. godine, zagrebački Dinamo u završnici kupa gubi od OFK Beograda, 6:2.

 1967. godine, ukupnom pobjedom, u dvije utakmice završnice, nad Leeds Unitedom (u Zagrebu 2:0, u Leedsu 0:0) zagrebački Dinamo osvaja Kup velesajamskih gradova (kasnije preimenovan u Kup UEFA a danas nosi naziv Europa liga).

splitski Hajduk u završnici kupa pobjedjuje Sarajevo, 2:1.

 1969. godine, zagrebački Dinamo u završnici kupa pobjedjuje splitskoga Hajduka, 3:3 i ponovljena utakmica 3:0.

 1970. godine, zagrebački Dinamo stiže do četvrtzavršnice Kupa pobjednika kupova ali ispada od Schalkea 04. U Zagrebu gubi s 1:3 a u Gelsenkirchenu s 1:0.

 1972. godine, splitski Hajduk u završnici kupa pobjedjuje zagrebački Dinamo, 2:1. Hajduk potom osvaja kup četiri godine za redom (1973., 1974., 1976. i 1977.) s tim što 1975. godine nije održan.

 1973. godine, splitski Hajduk stiže do poluzavršnice Kupa pobjednika kupova ali ispada od Leeds Uniteda. U Leedsu gubi s 1:0 a u Splitu bilo je 0:0.

19. srpnja, na stadionu Maksimir 64.128 gledatelja, od toga 20.000 Osječana. Druga kvalifikacijska utakmica za ulazak u 1. Saveznu ligu, Zagreb – Osijek, 2:2 (11m, 4:3). Sudac: Miloš Čajić (Beograd).

Strijelci: Petar Močibob (39' i 71') za Zagreb, Ljupko Petrović (55') i Dušan Bašić (60') za Osijek.

Jedanaesterci: 1:0 Močibob, 1:1 Petrović, 2:1 Markulin, 2:2 Lončarić, 3:2 Rukljač, 3:2 Milić - Horvat obranio, 3:2 Tucak - Dugalić obranio, 3:2 Bašić - Horvat obranio, 4:2 Hušidić, 4:3 Rupnik.

Žuti kartoni: Iličin, Grnja, Dugalić.

Zagreb:
Franjo Horvat, Celestin Gašparini, Branko Tucak, Branimir Antolić, Veljko Ivanišević, Atif Lipovac, Mijo Markulin, Zvonko Čopor (od 55' Hajrudin Hušidić), Petar Močibob, Drago Rukljač, Željko Smolek (od 10' Božo Bakota).
Trener: Vlatko Marković.

Osijek:
Esad Dugalić, Branislav Iličin, Mile Dumančić, Milić, Petar Lončarić, Zdravko Rupnik, Stjepan Čordaš, Dušan Bašić, Ivan Lukačević (od 66' Ante Lončar), Ljupko Petrović, Dinko Žutelija (od 46' Ivica Grnja).
Trener: Milan Antolković

 1974. godine, 3. rujna, u prijateljskoj utakmici u Madridu, zagrebački Dinamo pobjedjuje Real Madrida s 4:3.

 1976. godine, splitski Hajduk stiže do četvrtzavršnice Kupa prvaka ali gubi u ukupnom omjeru od PSV Eindhovena, 2:0, 0:3.

 1977. godine, zagrebački Dinamo osvaja Balkanski kup(1) pobijedivši u završnici bukureštanski Sportul Studentesc, 3:1, 2:3.

 1978. godine, splitski Hajduk stiže do četvrtzavršnice Kupa pobjednika kupova ali ispada na jedanaesterce od Austrije WAC iz Beča. U Beču je bilo 1:1 a u Splitu 1:1 (11m, 0:3).

Rijeka u završnici kupa pobjedjuje kosovskomitrovačku Trepču, poslije produžetaka, 1:0 (0:0, 0:0). Iste godine Rijeka osvaja Balkanski kup pobijedivši u završnici Jiul Petrosani, 0:1, 4:1.

 1979. godine, Rijeka u završnici kupa pobjedjuje, u dvije utakmice, beogradskoga Partizana, 2:1, 0:0.

 1980. godine, još jednom je splitski Hajduk u četvrtzavršnici Kupa prvaka. Nakon povoljnoga rezultata u gostima kod Hamburger SV-a, gdje gube s 1:0, Hajduk na Poljudu pobjedjuje s 3:2 ali to nije bilo dovoljno za prolaz u poluzavršnicu te HSV ide dalje zbog pravila o pogotku u gostima.

Rijeka stiže do četvrtzavršnice Kupa pobjednika kupova ali gubi u ukupnom omjeru od torinskoga Juventusa, 0:0, 0:2. Iste godine Rijeka gubi u završnici Balkanskoga kupa od bukureštanskoga Sportul Studentesca, 0:2, 1:1.

zagrebački Dinamo u završnici kupa pobjedjuje beogradsku Crvenu zvezdu, u dvije utakmice, 1:0, 1:1.

 1982. godine, zagrebački Dinamo u završnici kupa gubi od beogradske Crvene zvezde, u dvije utakmice, 2:2, 2:4.

osnovana navijačka skupina HNK Cibalije, Ultrasi.

 1983. godine, zagrebački Dinamo u završnici kupa pobjedjuje Sarajevo, 3:2.

osnovana navijačka skupina HNK Šibenika, Funcuti.

 1984. godine, splitski Hajduk stiže do poluzavršnice Kupa UEFA ali ispada od londonskoga Tottenhama (2:1, 0:1) a Rijeka je prije toga nesretno izgubila u drugom kolu, nakon odličnih igara, od Real Madrida (3:1, 0:3).

splitski Hajduk u završnici kupa pobjedjuje beogradsku Crvenu zvezdu, u dvije utakmice, 2:1, 0:0.

 1985. godine, zagrebački Dinamo u završnici kupa gubi od beogradske Crvene zvezde, u dvije utakmice, 1:2, 1:1.

 1986. godine, splitski Hajduk stiže do četvrtzavršnice Kupa UEFA ali ispada od Waregema na jedanaesterce 1:0, 0:1 (jed. 4:6).

17. ožujka, osnovana navijačka skupina zagrebačkoga Dinama, Bad Blue Boys.

zagrebački Dinamo u završnici kupa gubi od mostarskoga Veleža, 3:1.

 1987. godine, splitski Hajduk u završnici kupa pobjedjuje Rijeku, 1:1, (jed. 9:8).

osnovana navijačka skupina HNK Rijeke, Armada.

 1988. godine, osnovana navijačka skupina NK Osijeka, Kohorta.

 1990. godine, 3. ožujka, osnovana navijačka skupina varaždinskoga Varteksa, White Stones.

19. svibnja, splitski Hajduk gubi u završnici kupa od beogradske Crvene zvezde, 1:0.

17. listopada, na stadionu Maksimir u Zagrebu, Hrvatska igra utakmicu protiv SAD-a.

Zagreb. Stadion Maksimir. Gledatelja: 30.000. Vrijeme ugodno, teren odličan. Sudci: Sergio Coppetelli (Italija), Dario Boemo (Italija), Giancarlo Dal Forno (Italija).

Hrvatska – SAD 2:1

Strijelci: 1:0 Asanović 29', 2:0 Cvjetković 33', 2:1 Dayak 80'.

Hrvatska 1990.:
Dražen Ladić (Tonči Gabrić 70'), Zoran Vulić, Darko Dražić, Drago Čelić, Vlado Kasalo, Saša Peršon (Gregor Židan 71'), Kujtim Shala, Zlatko Kranjčar (k), Ivan Cvjetković, Aljoša Asanović (Mladen Mladenović 58'), Marko Mlinarić.
Izbornik: Dražan Jerković.

SAD:
Tony Meola, Stephen Trittschuh, Marcelo Balboa, Desmond Armstrong, Robin Fraser, Jimmy Banks (Michael Windischmann 81'), John Harkes, Eric Eichmann (Brian Bliss 57'), Paul Krumpe (Troy Dayak 46'), Bruce Murray, Peter Vermes (k).
Izbornik: Bob Gansler.

23. studenoga, obnovljen je HAŠK, a 14. prosinca iste godine i ponovno registriran.

 1991. godine, 8. svibnja, splitski Hajduk u završnici kupa pobjedjuje beogradsku Crvenu zvezdu, 1:0. To je ujedno i zadnja završnica kupa prije raspada SFR Jugoslavije.

 
Bilješke:

(1) Balkanski kup bio je natjecanje klubova iz Albanije, Bugarske, Grčke, Rumunjske, Turske i Jugoslavije a igrao se od 1961. do 1994. godine.

Izvori i daljnje informacije:
FIFA.com; UEFA.com; HNS-CFF.hr; HAŠK 1903-1923, HAŠK, Zagreb, 1923.; 50 godina nogometa u Slavoniji, Osijek, 1956.; Enciklopedija Jugoslavenskog Nogometa, Spektar, Zagreb, 1974.; Ivo Balentović, Prva lopta, Umag, 1980.; Zlatna Knjiga Nogometa, Prosvjeta, Zagreb, 1982.; Sto Godina Nogometa u Hrvatskoj, NSH, Zagreb, 1983.; Hrvatski Nogometni Savez 1912-1992, HNS, Zagreb, 1992.; Nogometni leksikon, LZMK, Zagreb, 2004.; Ferruccio Burburan i Zlatko Moranjak, Rijeka nogometa 1873-1948, Grafika Zambelli, Rijeka, 2006.

Napomena:
Materijali s ovih neslužbenih stranica mogu se slobodno uzimati uz uvjet stavljanja poveznice na originalnu stranicu odakle je preuzet članak. Content of this unofficial website can be freely taken with condition of providing link to the original page from where the article is taken.